Αρχική Νέα Ελλάδα - Κόσμος Η Βουλή εκλέγει σήμερα νέο Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον Κάρολο Παπούλια

Η Βουλή εκλέγει σήμερα νέο Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον Κάρολο Παπούλια

10


Με μοναδικό αντικείμενο την εκλογή του νέου Προέδρου της Δημοκρατίας, συγκαλείται σήμερα -σε ειδική συνεδρίαση- η Βουλή των Ελλήνων. Μοναδικός υποψήφιος είναι ο πρώην υπουργός Εξωτερικών Κάρολος Παπούλιας, τον οποίο πρότεινε ο πρωθυπουργός και πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ Κώστας Καραμανλής. Υπέρ της υποψηφιότητας του κ. Παπούλια έχει ταχθεί και ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου. Το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ δεν αναμένεται να προτείνουν άλλον υποψήφιο.


    Στην περίπτωση κατά την οποία ο κ. Παπούλιας λάβει το σύνολο των βουλευτών που εξελέγησαν με τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, θα εκλεγεί με έως και 282 ψήφους. Θα πρόκειται για αριθμό ψήφων-ρεκόρ καθώς θα ξεπερνούν τις 269 ψήφους (επί 298 παρόντων βουλευτών) που έλαβε ο απερχόμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κ. Στεφανόπουλος, κατά την επανεκλογή του στις 8 Φεβρουαρίου 2000.


    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι ο ρυθμιστής του Πολιτεύματος και εκλέγεται για περίοδο πέντε ετών. Υπενθυμίζεται ότι επανεκλογή του ίδιου προσώπου επιτρέπεται μία φορά μόνο. Πρόεδρος της Δημοκρατίας μπορεί να εκλεγεί «όποιος είναι Έλληνας πολίτης πριν από πέντε τουλάχιστον έτη, έχει από πατέρα ή μητέρα ελληνική καταγωγή, έχει συμπληρώσει το τεσσαρακοστό έτος της ηλικίας του και έχει τη νόμιμη ικανότητα του εκλέγειν». Για την εκλογή του απαιτείται -κατά την πρώτη ψηφοφορία- πλειοψηφία των δύο τρίτων του συνολικού αριθμού των βουλευτών (200 ψήφοι). Η ψηφοφορία είναι ονομαστική. Το αποτέλεσματα της ψηφοφορίας θα ανακοινώσει στον κ. Παπούλια η πρόεδρος της Βουλής Αννα Μπενάκη-Ψαρούδα, η οποία θα μεταβεί προς τούτο στο γραφείο του, συνοδευόμενη από τους αντιπροέδρους του κοινοβουλίου


    Η δεύτερη θητεία του κ. Στεφανόπουλου ολοκληρώνεται στις 11 Μαρτίου 2005, ενώ ο κ. Παπούλιας θα αναλάβει καθήκοντα από την επομένη (12 Μαρτίου). Ο κ. Παπούλιας θα είναι ο έκτος Πρόεδρος της Δημοκρατίας από τη μεταπολίτευση, καθώς απο το 1974 μέχρι σήμερα πρόεδροι Δημοκρατίας έχουν διατελέσει οι Μιχαήλ Στασινόπουλος, Κωνσταντίνος Τσάτσος, Κωνσταντίνος Καραμανλής, Χρήστος Σαρτζετάκης και Κωστής Στεφανόπουλος.

Το Βιογραφικό του νέου Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας.


Γεννήθηκε στα Ιωάννινα, στις 4.6.1929.
Έγγαμος με τη Μαρία Πάνου. Έχει τρεις κόρες.
Επάγγελμα: Δικηγόρος.
Σπουδές: Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου του Μονάχου. Διδακτορικό στο Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου της Κολωνίας. Συνεργάτης του Ινστιτούτου Νοτιοανατολικής Ευρώπης του Μονάχου.
Ξένες γλώσσες: Γερμανική, Ιταλική, Γαλλική.


Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες


Εξελέγη βουλευτής Ιωαννίνων με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στις εκλογές του 1977, 1981, 1985, 1989 (Ιουνίου και Νοεμβρίου), του 1990, του 1993, του 1996 και του 2000. Επικεφαλής της ελληνικής αντιπροσωπείας στη Βορειοατλαντική Συνέλευση (Πολιτική Επιτροπή).


Πολιτικές – κοινωνικές δραστηριότητες


Διετέλεσε υφυπουργός Εξωτερικών από 21.10.1981 έως 8.2.1984, αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών από 8.2.1984 έως 5.6.1985 και από 5.6.1985 έως 26.7.1985, υφυπουργός Εξωτερικών από 26.7.1985 έως 18.11.1988 και από 18.11.1988 έως 18.6.1989, υπηρεσιακός υπουργός Εξωτερικών από 18.6.1989 έως 2.7.1989, αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας από 23.11.1989 έως 13.2.1990 και υπουργός Εξωτερικών από 13.10.1993 έως 8.7.1994, από 8.7.1994 έως 15.9.1995 και από 15.9.1995 έως 22.1.1996. Παλαιός πρωταθλητής στίβου και βόλεϊ και πρόεδρος του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου, από 10.1.1985. Πήρε μέρος στην Εθνική Αντίσταση. Κατά τη διάρκεια της δικτατορίας, πρωτοστάτησε στην ίδρυση της αντιστασιακής οργάνωσης “Σοσιαλιστική Δημοκρατική Ένωση Εξωτερικού”, της οποίας εξελέγη γενικός γραμματέας. Την ίδια περίοδο, ήταν συνεργάτης της ελληνικής εκπομπής της Ντόϊτσε Βέλε. Υπήρξε ιδρυτικό μέλος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Από το 1974 εκλέγεται μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος σε όλα τα Συνέδρια του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Στις 11.10.1995, εξελέγη, για πρώτη φορά, μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και την επομένη ορίστηκε μέλος της Πολιτικής Γραμματείας. Δημοσίευσε διάφορες μελέτες στα Γερμανικά.


Πηγή: ΑΠΕ, Βουλή των Ελλήνων