Αρχική Νέα Αθλητικά Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2006: μας προσγείωσαν ανώμαλα οι Ουκρανοί

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2006: μας προσγείωσαν ανώμαλα οι Ουκρανοί

6

Με την πλάτη στον τοίχο θα συνεχίσει τη μάχη της για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ η Εθνική μας ομάδα.
Το γκολ του Χούσιν στο 82ο λεπτό χάρισε στην Ουκρανία μια μεγάλη νίκη (0-1) -και ουσιαστικά την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της- μέσα στο Καραϊσκάκη και υποχρεώνει την πρωταθλήτρια Ευρώπης να κάνει το απόλυτο στα εναπομείναντα ματς και να περιμένει δώρο από την ομάδα του Μπλαχίν στο ματς με τους Τούρκους για να καταλάβει την δεύτερη θέση.
Μια αντεπίθεση έκαναν οι φιλοξενούμενοι και το μοναδικό λάθος του έως τότε αλάνθαστου Μπασινά αρκούσε για να γνωρίσει η Εθνική την πρώτη της ήττα από τις 7 Σεπτεμβρίου του 2002 (0-2 απο τους Ισπανούς στη Λεωφόρο).
Τρεις φορές άγγιξε το γκολ η Εθνική: ο Γκούμας με προβολή στο 22, ο άτυχος Καραγκούνης (έγινε αναγκαστικά αλλαγή νωρίς στο πρώτο ημίχρονο από τον Τσιάρτα) με εκπληκτικό σόλο και άστοχο σουτ στο 24, και ο Φύσσας με τον Γιαννακόπουλο στο 66 έχασαν τις ευκαιρίες. Δεν έλειψε η ατυχία με τις αναγκαστικές αλλαγές του Καραγκούνη και του Καψή που έπληξαν τη συνοχή της ομάδας.
Στην τρίτη θέση υποχώρησε η Εθνική μετά την ήττα της, δεύτεροι οι Τούρκοι μετά τη μεγάλη νίκη τους εκτός έδρας 0-6 με το Καζαχστάν, στο κόλπο για τη δεύτερη θέση και οι Δανοί με τη νίκη τους 3-1 επί της Αλβανίας.

Διαιτητής: Ρενάτους Τέμινκ (Ολλανδία)
Κίτρινες: Φεντόροφ, Νεσμάτσνι, Χούσιν, Γκούσιεφ
ΕΛΛΑΔΑ (Οτο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Μπασινάς, Καψής (57΄ Βύντρα), Γκούμας (85΄ Παπαδόπουλος), Σεϊταρίδης, Φύσσας, Ζαγοράκης, Καραγκούνης (35΄ Τσιάρτας), Γιαννακόπουλος, Βρύζας, Χαριστέας.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ολεγκ Μπλαχίν): Σοβκόβσκι, Νεσμάσνι, Φεντόροφ, Τίμοστσουκ, Γεζέρσκι, Ρουσόλ, Σεβτσένκο (90΄+ Μπιέλικ), Γκούσιεφ, Βορονίν (90΄ Σελάγεφ), Βορομπέι (56΄ Ρόταν), Χούσιν.
Πηγή: Sportnews/AΠΕ