Αρχική Νέα Αθλητικά Προκριματικά παγκοσμιου Κυπέλλου: χρυσή ισοπαλία Τουρκίας- Δανίας για… Ελλάδα!

Προκριματικά παγκοσμιου Κυπέλλου: χρυσή ισοπαλία Τουρκίας- Δανίας για… Ελλάδα!

10

Όλα παραμένουν ανοιχτά στον “ελληνικό” όμιλο για τα προκριματικά του μουντιάλ 2006, μετά τις ισοπαλίες που έφεραν η Ουκρανία στην Γεωργία (1-1) και η Τουρκία με την Δανία (2-2) στην Κωνσταντινούπολη.
Στις καθυστερήσεις οι Δανοί έκαναν το.. δώρο στην εθνική μας, υπό το βλέμμα του Ότο Ρεχάγκελ.

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΔΑΝΙΑ: 2-2
Το σκορ στο “Ινονού” άνοιξε για τους Σκανδιναβούς στο 41’ ο Κλάους Γένσεν.
Η Τουρκία ισοφάρισε στο 48’ με τον Μπουρούκ Οκάν, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα σαν αλλαγή στο ημίχρονο, και πήρε το προβάδισμα στο 81’ με τον Τουμέρ Μετίν.
Οι Δανοί είπαν την τελευταία λέξη, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Λάρσεν.

Διαιτητής: Μανουέλ Μεχούτο Γκονζάλεθ (Ισπανία)
ΤΟΥΡΚΙΑ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Χαμίτ Αλτιντόπ, Ιμπραϊμ Τοραμάν, Αλπάι Οτσαλάν, Ουμίτ Οζάτ, Σελτσούκ Σαχίν, Χασάν Σας (46’ Μπουρούκ Οκάν), Τουμέρ Μετίν (85’ Τολγκά Σεϊχάν), Φατίχ Τεκέ, Γιλντιράι Μπαστούρκ (46’ Χουσεϊν), Χακάν Σουκούρ.

ΔΑΝΙΑ: Σόρενσεν, Πούλσεν, Πρίσκε (46’ Γκραβγκααρντ), Αγκερ, Νίκλας Γένσεν (85’ Λάρσεν), Χέλβεγκ, Γκράβεσεν, Κλάους Γένσεν, Τόμασον, Γιόργκενσεν (79’ Γκρόνκιερ), Ρόμενταλ.

ΓΕΩΡΓΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ:1-1
Αφησε βαθμούς η Ουκρανία στην Γεωργία, με την οποία ήλθε ισόπαλη 1-1 στην Τιφλίδα, χωρίς ωστόσο να προβληματίζεται για το εισιτήριό της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2006.
Στο “Λοκομοτίβι”, οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 44’ με τον Ρόταν, ωστόσο ο Γκαχοκίτζε ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 89’.
Διαιτητής: Τομ Χένινγκ Εβρεμπο (Νορβηγία)
ΓΕΩΡΓΙΑ: Λομάια, Μεντεσασβίλι (75’ Μουτζίρι), Καλάτζε, Χιζανισβίλι, Κομπιασβίλι (75’ Γκογκούα), Οντικάτζε, Κανκάβα, Ασατιάνι (86’ Ασβέτια), Τσκιτισβίλι, Γκαχοκίτζε, Ντεμετράτζε.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Σοβκόβσκι, Νεσμάτσνι, Φεντόροφ, Τίμοστσουκ, Γεζέρσκι, Ρούσολ, Σεφτσένκο, Ρόταν, Βορονίν (73’ Ναζαρένκο), Σισένκο (66’ Ρεμπρόφ), Χούσιν.

ΑΛΒΑΝΙΑ – ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 2-1
Η Αλβανία νίκησε το Καζακστάν με 2-1, σε αγώνα που διεξήχθη στο “Κεμάλ Στάφα” των Τιράνων.
Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 54’ με τον Μιρτάι και δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπογκντάνι, ενώ το Καζακστάν, το οποίο δεν έχει καταφέρει να πάρει βαθμό στα προκριματικά μετά από εννέα αγώνες, μείωσε στο 60’ με τον Νιζόβτσεφ.

Διαιτητής: Κριστόφ Σλούπικ (Πολωνία)

ΑΛΒΑΝΙΑ: Λίκα, Μπεκίρι, Τσάνα, Χάσι, Μουράτι, Χατζί (46’ Αγκόλι), Λάλα, Γιούπι, Σκέλα, Μιρτάι, Μπογκντάνι (85’ Μπούσι).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Λόρια, Σμάκοφ, Κούτσμα, Ιρισμέτοφ, Τράβιν, Χοχλόφ, Μπαλτίεφ, Λαρίν, Μπαϊζάνοφ (55’ Αζόφσκι), Ζουμασκαλίεφ (61’ Κάρποβιτς), Κενζενχάνοφ.