Αρχική Νέα Αθλητικά Προκριματικοί Μουντιάλ 2006: Αντίο μουντιάλ από την Ελλάδα

Προκριματικοί Μουντιάλ 2006: Αντίο μουντιάλ από την Ελλάδα

13

Το όνειρο της πρόκρισης στο Μουντιάλ του 2006 εσβησε. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2004, Ελλάδα, ηττήθηκε στη Δανία με 1-0 και έχασε τις όποιες ελπίδες για τη δεύτερη θέση που θα οδηγούσε στα μπαράζ.
Την Τετάρτη κλείνει τις υποχρεώσεις της με τη Γεωργία στο Καραϊσκάκη.
Η ελληνική ομάδα παρατάχθηκε με σαφείς προσανατολισμούς, που ήθελαν τους παίκτες του Ρεχάγκελ, πρώτα να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα, να παγώσουν και να ηρεμήσουν τον ρυθμό και στη συνέχεια να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη και σε μεγάλο βαθμό την δεύτερη θέση του ομίλου.
Τα πράγματα ξεκίνησαν καλά για την εθνική ομάδα και στο πρώτο λεπτό δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία της. Μετά από σουτ του Σεϊταρίδη από μακρινή απόσταση, ο Γιαννακόπουλος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ κι ο Σόρενσεν πρόλαβε να απομακρύνει. Οι Δανοί όπως αναμενόταν πήραν στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα, είχαν την εδαφική υπεροχή και την κατοχή χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την καλοστημένη ελληνική άμυνα.
Στο 8ο λεπτό σε μια επίθεση των γηπεδούχων ο Ρόμενταλ επιχείρησε δυνατό συρτό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Νικοπολίδης. Αυτή ήταν ουσιαστικά η μοναδική απειλητική ευκαιρία των Δανών στα πρώτα 39 λεπτά, αφού η εθνική είχε καταφέρει να φέρει το ματς εκεί που ήθελε. Όμως μια ασυνεννοησία της ελληνικής άμυνας σε κόρνερ των Δανών στο 40΄ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τα πράγματα για την εθνική.
Ο Γκράβεσεν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκράβγκααρντ, χωρίς να αντιμετωπίσει απολύτως καμία δυσκολία, αφού ήταν μόνος στην καρδιά της ελληνικής άμυνας, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, “γράφοντας” το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ελλάδα χρειαζόταν κάτι ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο αν ήθελε να παραμείνει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του ομίλου και των μπαράζ. Ο Ότο Ρεχάγκελ αποφάσισε να ρισκάρει, απέσυρε τον Μπασινά από τον αγωνιστικό χώρο, όχι τόσο λόγο απόδοσης του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, όσο λόγο αλλαγής συστήματος, περνώντας στην θέση του τον ταχύτατο Δημήτρη Σαλπιγγίδη.
Η κίνηση ήταν αρκετά λογική αφού η Ελλάδα χρειαζόταν δύο τέρματα για τη νίκη ενώ είχε ήδη αρκετούς παίκτες με “ανασταλτικές αρετές” στον αγωνιστικό χώρο.
Η επόμενη κίνηση του Γερμανού τεχνικού, ήταν η είσοδος του Παντελή Καφέ στη θέση του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 62΄. Ενδιάμεσα (58΄) οι Δανοί απείλησαν με τον Ρόμενταλ (που ήταν εξαιρετικός) να σεντράρει, τον Γιόργκενσεν να πιάνει την κεφαλιά από κοντά και την μπάλα να φεύγει άουτ. Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα χρειαζόταν γκολ, οι Δανοί ήταν αυτοί που έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ήταν το 67ο λεπτό, όταν μετά από όμορφη προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Γκράβεσεν έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ περνώντας λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αντώνη Νικοπολίδη.
Στο 85΄ ο Νικοπολίδης πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα σε σουτ του Γιόργκενσεν, μέχρι το τέλος τίποτε δεν άλλαξε και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και διατήρησαν τις λίγες ελπίδες που έχουν για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

ΔΑΝΙΑ: Σόρενσεν, Πρίσκε, Π. Νίλσεν, Γκράβγκααρντ, Ν. Γένσεν, Ρόμενταλ (72΄ Γκρόνκιερ), Γκράβεσεν, Πόουλσεν, Κ. Γιένσεν (86΄ Λάρσεν), Γιόργκενσεν, Τόμασον

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Κυργιάκος, Μπασινάς (46΄ Σαλπιγγίδης), Καψής, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Βρύζας (77΄ Γκέκας), Λυμπερόπουλος (62΄ Καφές).

Ισοπαλία Ουκρανίας
Με ισοπαλία έκλεισε τις υποχρεώσεις της στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006 η Ουκρανία. Η ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν, που κατάφερε να προκριθεί στα τελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αλβανία στο Ντνιεπρ, και έφτασε τους 25 βαθμούς.
Από την πλευρά της η Αλβανία με την ισοπαλία έχει 13 βαθμούς ενώ “χρωστάει” ακόμη ένα ματς, στις 12 Οκτωβρίου, εντός έδρας με την Τουρκία. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Σεβτσένκο (45΄) και Ρόταν (86΄) ενώ τα τέρματα της Αλβανίας πέτυχε ο Μπογκντάνι στο 75΄ και το 82΄.

Παράλληλα τον πρώτο βαθμό του στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας απέκτησε το Καζακστάν, που αναδείχθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα στην Τιφλίδα με αντίπαλο την Γεωργία.
Αντίθετα οι γηπεδούχοι έφτασαν τους δέκα βαθμούς και παραμένουν προτελευταίοι.