Αρχική Νέα Αθλητικά Μπάσκετ: πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παγχιακός

Μπάσκετ: πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παγχιακός

15

Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Παγχιακού που στον αγώνα κόντρα στην πολύ καλή ομάδα του Σπόρτιγκ για την πρόκριση στους 4 του κυπέλλου καλαθοσφαίρισης γυναικών ηττήθηκαν στο “Κλειστό” με 62-67.
Η χιώτικη ομάδα έπαιξε πολύ δυνατά και κράτησε σε όλα τα σημεία επαφή στο σκορ, που δεν ξεπέρασε τους 11 πόντους διαφορά υπέρ της αθηναϊκής ομάδας.
Δυστυχώς όμως οι διαιτητές του αγώνα σε κρίσιμες στιγμές δεν έπαιξαν ούτε καν 50-50.
Σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και όταν η ομάδα του Παγχιακού μείωνε αισθητά τη διαφορά (με αποκορύφωμα 1.35 πριν το τέλος που έφτασε στους 2 πόντους) οι διαιτητές με τα σφυρίγματά τους έδιναν “ανάσες” στην ομάδα του Σπόρτιγκ.
Μια άλλη χαρακτηριστική στιγμή ήταν λίγο πριν τη λήξη το 2ου δεκάλεπτου όπου ενώ την επαναφορά της μπάλας από τα πλάγια είχε ο Παγχιακός, δόθηκε τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να σημειώσει 5 πόντους η ομάδα του Σπόρτιγκ.
Η εμφάνιση όμως της ομάδας του Παγχιακού άφησε θετικότατες εντυπώσεις για τη φετινή περίοδο, κάτι που πρέπει να το καταλάβουν και οι φίλαθλοι και να στηρίξουν τα κορίτσια του Παπαδάκου.