Αρχική Νέα Αθλητικά Ψήφος εμπιστοσύνης σε Ρεχάγκελ και 1-0 τη Γεωργία

Ψήφος εμπιστοσύνης σε Ρεχάγκελ και 1-0 τη Γεωργία

25

Για 45’ λεπτά διήρκησαν οι ελπίδες της εθνικής μας ομάδας για πλασάρισμα στα μπαράζ πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2006.
Όσο δηλαδή προηγείτο της Γεωργίας, ενώ Τουρκία και Δανία βρίσκονταν στο 0-0 με Αλβανία και Καζακστάν, αντίστοιχα.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήθελε ήττα της τουρκικής ομάδας και τουλάχιστον ισοπαλία των Δανών, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ.
Η Τουρκία νίκησε τελικώς της Αλβανία 1-0 και πήρε τη δεύτερη προνομιούχο θέση του ομίλου, απογοητεύοντας τόσο την ελληνική ομάδα που επικράτησε 1-0 την Γεωργία, όσο και τους “βίκινγκς” που επιβλήθηκαν 2-1 στο Καζακστάν.
Παρά το δύσκολο της κατάστασης, οι Έλληνες φίλαθλοι κατέκλυσαν το γήπεδο, χειροκρότησαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης και έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης στον Ότο Ρεχάγκελ.
Ο Γερμανός έβαλε στην αρχική ενδεκάδα τον Δέλλα, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά από αρκετούς μήνες, αλλά και τον “πρωτάρη” Μάντζιο.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά και στο 9’ είχε την πρώτη ευκαιρία σε κεφαλιά του Γκούμα, που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 14’ ο Ρεβισβίλι απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Μπασινά.
Κινδύνευσε ωστόσο στο 13’, όταν από λάθος του Σεϊταρίδη, ο Κομπιασβίλι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Το γκολ ήρθε στο 17’ όταν ο Σεϊταρίδης σέντραρε από δεξιά και ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Δέκα λεπτά αργότερα η Γεωργία έγινε και πάλι απειλητική, με τον Καλάτζε, που μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Νικοπολίδης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ που επιχείρησε.
Η τελευταία καλή στιγμή του α’ ημιχρόνου ήρθε στο 39’, όταν ο Μπασινάς πέρασε κάθετη πάσα στον Μάντζιο κι αυτός μόνος του πλάσαρε πάνω στον Ρεβισβίλι.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έγιναν γνωστά τα… νέα από το Καζακστάν, όπου η Δανία σκόραρε και λίγο αργότερα από τα Τίρανα, όπου η Τουρκία πέτυχε το δικό της γκολ. Μοιραία ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι καλές φάσεις ελαχιστοποιήθηκαν, αν και ο κόσμος δεν σταμάτησε να χειροκροτεί τους πρωταθλητές Ευρώπης.
Ένα καλό σουτ του Καφέ στο 75’ υποχρέωσε τον Ρεβισβίλι σε νέα επέμβαση, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Ελλάδα “ισοφάρισε” τα δοκάρια με κεφαλιά του Βρύζα.
Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται αποκλειστικά στο αν ο Οτο Ρεχάγκελ θα συνεχίσει να είναι ο προπονητής της Εθνικής ομάδας.

Διαιτητής: Ματέο Τρεφολόνι (Ιταλία)

Κίτρινες: Μπασινάς, Βρύζας / Γκόγκουα, Μουτζίρι, Κανκάβα, Κομπιασβίλι, Γκοτσιρίτζε

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Καψής, Δέλλας (64’ Ανατολάκης), Γκούμας, Κατσουράνης, Ζαγοράκης (53’ λ.τ. Καφές), Μπασινάς, Μάντζιος (46’ Βρύζας), Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Ρεβισβίλι, Καλάτζε, Σαλουκβάτζε (46’ Τζιναμντζγκρισβίλι), Χιζανισβίλι, Μζαβανάτζε, Γκανουγκράβα, Κανκάβα, Κομπιασβίλι, Γκόγκουα, Μουτζίρι, Ντεμετράτζε (86’ Γκοτσιρίτζε).