Αρχική Νέα Αθλητικά Μπάσκετ: Τρίποντο νίκης για τον Παγχιακό

Μπάσκετ: Τρίποντο νίκης για τον Παγχιακό

16

2’’ πριν το τέλος του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με 54-54 η μπάλα έφτασε στα χέρια της Μαστρογιαννίδου. Το νούμερο 11 του Παγχιακού δεν δίστασε, σηκώθηκε και… τρίποντο!
Η νίκη πήγε στα κορίτσια του Παγχιακού που έγιναν ένα κουβάρι για να γιορτάσουν τη νίκη τους επί του πολύ δυνατού Αστέρα Εξαρχείων.
Ο Παγχιακός ξεκίνησε μουδιασμένα μένοντας πίσω στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε 13-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε αποτελεσματική άμυνα και έτσι με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (2ο δεκάλεπτο) το σκορ ήταν 22-22.
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Παγχιακού κατάφεραν και πήραν διαφορά 6 πόντων με 40-34.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Εξάρχεια βγήκαν δυνατά μπροστά και κατάφεραν να φτάσουν στο πόντο το παιχνίδι 2.41 πριν το τέλος, με 50-49.

Στα 2.01 πριν τη λήξη έγινε το 52-52.
Για να γίνει το 54-52 με δύο βολές σε φάουλ που δόθηκε (αν και θα  μπορούσε να χρεωθεί και ως τάπα της παίκτριας του Αστέρα).
Στην αντεπίθεση ο Αστέρας ισοφάρισε και ενώ είχαν απομείνει 6’’ για το τέλος είχαμε το καταπληκτικό τρίποντο της Μαστρογιαννίδου που έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στον Παγχιακό.