Αρχική Νέα Αθλητικά ΠΟΛΟ: πιο δυνατές οι… μπαλωθιές από τις ρουκέτες!

ΠΟΛΟ: πιο δυνατές οι… μπαλωθιές από τις ρουκέτες!

12

“Στη μάχη των νησιωτών, η Χίος δέχτηκε άλλο ένα «χτύπημα» μετά τον σαϊτοπόλεμο του Πάσχα, αυτή τη φορά από την Κρήτη, με τα Χανιά να αλώνουν την έδρα της και να σπάσε το πλεονέκτημα που είχε, με 9-8.”
Με αυτό τον τρόπο σχολιάζει το sportime.gr την ήττα του ΝΟΧ στον πρώτο αγώνα των playoff που έγινε στη Χίο και με τίτλο “μπαλωθιές στη Χίο”.
Συγκεκριμένα στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου η ομάδα των Χανιών έφευγε θριαμβεύτρια κόντρα στην τοπική ομάδα, σπάζοντας το πλεονέκτημα της έδρας της. Το συγκρότημα του Ηλία Μαχαίρα έφυγε με το νικηφόρο 9-8 χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόρου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και θα έχει την ευκαιρία σε δύο μέρες να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στην Κρήτη. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά. Οι δεύτερες αναμετρήσεις έχουν οριστεί για την Παρασκευή (28/4).

Καθάρισε ο αρχηγός
Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά έκανε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη κόντρα στη Βουλιαγμένη, στον πρώτο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ.  Οι κυανέρυθροι επικράτησαν των «μπέμπηδων» με 7-4, έχοντας και πάλι σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Αφρουδάκη.
Τα γνωστά προβλήματα παρουσίασε σε έναν ακόμη ντέρμπι ο Πανιώνιος που βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με 3-1 από τη Βουλιαγμένη. Οι μπέμπηδες διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου (4-2), αλλά ο Γιώργος Αφρουδάκης τους ανέτρεψε τα σχέδια. Ο αρχηγός των κυανέρυθρων οδήγησε στη νίκη την ομάδα του με τέσσερα προσωπικά τέρματα. Ο Πανιώνιος με ένα επιμέρους 5-0 και πολύ καλή άμυνα έδειξε την εμπειρία του και πλέον χρειάζεται άλλη μια νίκη για να φτάσει στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό.