Αρχική Νέα Αθλητικά Δ’ Εθνική: άνετη νίκη του ΑΠΟ Χίου επί της Αθηναϊδας

Δ’ Εθνική: άνετη νίκη του ΑΠΟ Χίου επί της Αθηναϊδας

17

Δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα η ανωτερότητα του Από Χίου από την Αθηναϊδα και έτσι η ομάδας μας νίκησε άνετα με 3-1.
   Έχασε μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ μεταξύ των οποίων και ένα πέναλτι στο 20 λεπτό. Τότε ο Δάνδουλας ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Αθηναϊδας, που είδε κίτρινη αντί για κόκκινη κάρτα, αλλά την εκτέλεση του Παπαπέσιου απέκρουσε ο Χατζηδημητράκης.
   Τα γκολ μπήκαν στο 37ο λεπτό όταν ο Φωτεινάκης έκανε με πλασέ το 1-0 για να κάνει ο ίδιος παίχτης το 2-0 με κεφαλιά στο 56ο.
   Ο Ζούκας μείωσε σε 2-1 στο 87ο λεπτό, για να δει όμως αμέσως την κόκκινη κάρτα λόγω χειρονομίας που έκανε προς την εξέδρα!
   Στο επόμενο λεπτό ο Γιοβανάκης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και να σβήσει τις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων.
    Πολύ καλός χαρακτηρίζεται από την εφημερίδα sportime (από όπου και το ρεπορτάζ) ο διαιτητής Παπαδημητρόπουλος (του συνδέσμου Δυτ. Αττικής).

Ήττα Κανάρη
   Άνετη ήταν η επικράτηση του Ρουφ επί του Κανάρη, που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Πάντως ο προπονητής του Ρουφ χρειάστηκε να αλλάξει το επιθετικό του σχήμα. Έτσι στο 35ο λεπτό έγινε η χρυσή αλλαγή αφού δύο λεπτά αργότερα ο νεοεισερχόμενος Παπαχρήστου έκανε το 1-0, ενώ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ με πλασέ στο 86ο. Νωρίτερα, στο 68ο ,ο Καπουράνης με προβολή από κοντά σημείωσε το 2-0.