Αρχική Νέα Αθλητικά Πόλο Α1 Ανδρών: Ο Εθνικός επικράτησε δύσκολα 8-7 της Χίου

Πόλο Α1 Ανδρών: Ο Εθνικός επικράτησε δύσκολα 8-7 της Χίου

6

Ο Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Πρωταθλήματος Ελλάδας, κόντρα στη Χίο. Η ομάδα από τον Πειραιά επικράτησε 8-7 και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Μπορεί ο Εθνικός να είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, όμως η Χίος τον κοίταξε στα μάτια και λίγο έλειψε να του κλέψει τη νίκη μέσα από τα χέρια…

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 2-4,2-1

Η απουσία του αρχηγού της ομάδας, Αντώνη Βλοντάκη ήταν αισθητή. Παρόλα αυτά -αν και δύσκολα- το αποτέλεσμα ήταν θετικό για τον Εθνικό. Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Πειραιά πραγματοποίησε ο Χρήστος Αφρουδάκης με τρία γκολ, αλλά και ο τερματοφύλακας της ομάδας Ντένις Σέφικ, με σωτήριες επεμβάσεις. Από πλευράς Χίου, η οικογένεια Φουντούλη, Γιώργος και Γιάννης, απέδειξαν για ακόμη μια φορά ότι πρόκειται για μεγάλα ταλέντα.

Πρώτος σκόρερ για το φετινό Πρωτάθλημα ήταν ο Δημήτρης Μάζης. Ο έμπειρος αμυντικός του Εθνικού εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα της Χίου και εκτελώντας σε σωστό χρόνο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Στελλάτος διπλασσίασε τα τέρματα του Εθνικού, ενώ ο Γιάννης Φουντούλης μείωσε στον παίκτη παραπάνω σε 2-1. Το γκολ δεν άργησε να έρθει και πάλι για την ομάδα του Πειραιά. Ο Χρήστος Αφρουδάκης με πέναλτι βρήκε τη δεξιά γωνία της χιώτικης εστίας και διαμόρφωσε το 3-1.

Στην επόμενη περίοδο το γκολ άργησε να έρθει. Το δρόμο για τα δίχτυα βρήκε πρώτος  ο Βασίλης Μπόρος και μείωσε σε 3-2. Το βαρύ πυροβολικό του Εθνικού, από την Γερμανία, ο Χάικο Νόσεκ, σκόραρε από την περιφέρεια, ενώ λίγο αργότερα ο βενιαμίν Φουντούλης γλίτωσε την ομάδα του από ένα σίγουρο γκολ.

Στην τρίτη περίοδο, ο Γιώργος Φουντούλης βγήκε στην κόντρα κοίταξε στη διαγώνιο  και νίκησε τον Ντένις Σέφικ πετυχαίνοντας το γκολ. Η Χίος ισοφάρισε, όμως οι παίκτες του Εθνικού μετά από άψογη συνεργασία, έδωσαν την ευκαιρία στον Θοδωρή Καλακώνα να βάλει το πρώτο του γκολ με τον Εθνικό μετά την επιστροφή του στην ομάδα. Επειτα, ο Νίκος Ντούλος εκτέλεσε φάουλ από τα επτά μέτρα και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Ηταν όμως η σειρά του Σίλβις να μιλήσει και να βάλει για πρώτη φορά μποροστά την ομάδα του στο σκορ. Ωστόσο, ο Χρήστος Αφρουδάκης έδωσε αμέσως την απάντησή του, με το τρίτο οκτάλεπτο να λήγει 6-6.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο Νίκος Στελλάτος διπλασσίασε τα προσωπικά τέρματα, ενώ ο τερματοφύλακας του Εθνικού, Ντένις Σέφικ απέδειξε την κλάση του με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις. Στη συνέχεια,  ο Χρήστος Αφρουδάκης αύξησε τη διαφορά των τερμάτων στα δύο. Το τράβηγμα στο ώμο του Σίλβις, χάρισε ένα πέναλτι στην Χίο, ο Μπόρος όμως βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σέφικ και έχασε την ευκαιρία να μειώσει. Η Χίος πετυχαίνοντας το τελευταίο γκολ του αγώνα, διαμόρφωσε το 8-7 και μπορεί να περηφανεύεται ότι στάθηκε ισάξια του περσινού Πρωταθλητή Ελλάδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο προπονητής της Χίου, Ντράγκαν Αντριτς δέχτηκε κίτρινη κάρτα για την δεύτερη διαμαρτυρία του προς τους διαιτητές.

Εθνικός: Μάζης 1, Στελλάτος 2, Αφρουδάκης Χ. 3, Νόσεκ 1, Καλακώνας1
Χίος: Παππάς 1, Φουντούλης Γ 1, Μπόρος 1, Φουντούλης Ι 1, Ντούλος 1, Σίλβις 2

Πηγή: Sport.gr, 8/11/2006