Αρχική Νέα Αθλητικά Κύπελλο Ελλάδας: Τα Χανιά νίκησαν 10-9 τη Χίο και προκρίθηκαν στους 8

Κύπελλο Ελλάδας: Τα Χανιά νίκησαν 10-9 τη Χίο και προκρίθηκαν στους 8

25

Ρεβάνς για τα Χανιά!

Τα Χανιά επικράτησαν με 10-9 στην εντός έδρας αναμέτρηση για την Β` φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα με αυτή τη νίκη πήρε την εκδίκησή της… αφού στην προηγούμενη συνάντηση με τη Χίο, είχε γνωρίσει την ήττα με 5-6, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Το ματς ήταν για γερά νεύρα και παρόλο που η Χίος είχε καλύτερη απόδοση στο β` ημίχρονο, δεν κατάφερε να επιβληθεί, με αποτέλεσμα να χάσει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 1-1, 4-3

Χανιά: Λιοτσάκης 1, Κρέτσκοβιτς 2, Βιζυράκης 2, Αυγουστιανάκης 5
Χίος: Φουντούλης Γ. 2, Μπόρος 1, Φουντούλης Ι. 2, Σιλβίς 2, Ντούλος 2

To υψηλό επίπεδο του παιχνιδιού ήταν η καλύτερη πρόβα για την ομάδα του Ντράγκαν Αντριτς ενόψει Len Trophy, που έχει δύσκολο έργο κόντρα στη Σίντεζ Καζάν από τη Ρωσία (3/12). Η Χίος μπορεί να μην πήρε τη νίκη, ωστόσο, πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση. Με το σκορ να εναλλάσεται διαρκώς, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τους ρυθμούς στο β` ημίχρονο, όμως οι παίκτες των Χανίων δεν ήταν πρόθυμοι να παραδώσουν τα όπλα.

Στο μεταξύ, η ένταση δεν έλειψε από κανέναν πάγκο. Τόσο ο Νίκος Βλαζάκης των Χανιών όσο και τα αδέρφια Γιώργος και Γιάννης Φουντούλης αποβλήθηκαν για διαμαρτυρία.

Με τον συγκεκριμένο αγώνα ολοκληρώθηκε η Β` φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι υποχρεώσεις των δύο ομάδων στο Len Trophy ήταν ο λόγος που το ματς δεν πραγματοποιήθηκε την προγραμματισμένη ημερομηνία (1/11), αλλά αναβλήθηκε για τις (29/11).

Στο μεταξύ, οι Ολυμπιακός, Ηρακλής, ΝΟΒΑ, Βουλιαγμένη, Εθνικός, Πανιώνιος και Γλυφάδα έχουν ήδη πάρει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

*Η κλήρωση των αγώνων της προημιτελικής φάσης, θα πραγματοποιηθεί στις 21 Μαρτίου, στα γραφεία της ΚΟΕ, ενώ οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 25 Απριλίου 2007.

Πηγή: Sport.gr, 29/11/2006