Αρχική Νέα Αθλητικά Πόλο Α1 Ανδρών: Με ντέρμπι και εκπλήξεις συνεχίστηκε η 12η αγωνιστική

Πόλο Α1 Ανδρών: Με ντέρμπι και εκπλήξεις συνεχίστηκε η 12η αγωνιστική

16

Ντέρμπι και εκπλήξεις…

Εντυπωσιακή ήταν η συνέχεια της 12ης αγωνιστικής, αφού το ντέρμπι Βουλιαγμένη – Πανιώνιος (7-8), διαδέχτηκαν άλλα εξίσου εκρηκτικά και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό! Τα Χανιά κατάφεραν να αποσπάσουν τη νίκη από την οικοδέσποινα Γλυφάδα, ενώ μεγάλη έκπληξη αποτέλεσε η νίκη του Παλαιού Φαλήρου επί του ΠΑΟΚ, με μόλις ένα γκολ διαφορά (8-9). Στο παιχνίδι, έκλεψε τις εντυπώσεις το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παλαιού Φαλήρου, Χρβόγιε Κόλιανιν, πετυχαίνοντας 6 γκολ, που συνέβαλλαν καταλυτικά στη νίκη της ομάδας του.

Γλυφάδα – Χανιά: 8-9
Σε ντέρμπι εξελίχτηκε ένα ακόμη ματς της 12ης αγωνιστικής… Η αναμέτρηση Γλυφάδα – Χανιά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, αφού το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς. Οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα κατάφεραν να αποσπάσουν τη νίκη από τους γηπεδούχους, φτάνοντας στο 7ο ροζ φύλλο αγώνος, στο Πρωτάθλημα της Α1. Συγκεκριμένα, στην 4η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 3 τέρματα διαφορά, όμως η Γλυφάδα μείωσε στο γκολ, με τελευταίο σκόρερ τον Παπαδόπουλο, 0:45“ πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-2, 3-1, 2-2
Γλυφάδα: Παπαδόπουλος 3, Μαρούλης 3, Φαναριώτογλου 1, Γούνας 1
Χανιά: Βουλγαράκης 4, Βιζυράκης 2, Κρέτσκοβιτς 1, Βαμβουνάκης 1, Χαριτάκης 1

Χίος – Εθνικός: 6-12
Ο Εθνικός επιβλήθηκε της Χίου, σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με προδιαγραφές ντέρμπι και κατέληξε με τον Πρωταθλητή να φτάνει στη νίκη με double score (12-6). Oι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη με όπλο τη ψυχραιμία κατάφεραν σταδιακά να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και με ηγέτη τον Χρήστο Αφρουδάκη, σκόρερ 4 τερμάτων, όχι μόνο επικράτησαν, αλλά παράλληλα, επέστρεψαν δυναμικά στη 2η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, πίσω από τους ερυθρόλευκους.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 1-2, 1-5
Χίος: Παππάς 2, Μπόρος 2, Ελμισιάν 1, Ντούλος 1
Εθνικός: Μυλωνάκης 1, Μάζης 3, Χατζηκυριακάκης 1, Κοκκινάκης 1, Καλακώνας 1, Αφρουδάκης 4, Βλοντάκης 1

ΠΑΟΚ – Π. Φάληρο: 8-9
Μεγάλη έκπληξη αποτέλεσε η ήττα του ΠΑΟΚ, από το Παλαιό Φάληρο με 8-9. Ο δικέφαλος του βορρά ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, αλλά το Παλαιό Φάληρο με ηγέτη το νέο του μεταγραφικό απόκτημα, τον κροάτη, Χρβόγιε Κόλιανιν (6 γκολ) κατάφερε να πετύχει σπουδαία νίκη, αφού με 6 πλέον βαθμούς στο ενεργητικό του προσπαθεί, με επιτυχία, να διαφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβαβμού. Στο μεταξύ, ανάμεσα στα γκολ που πέτυχε ο Κόλιανιν ήταν και το χρυσό γκολ που χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, περίπου 15“ πριν το τέλος του ματς.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 0-2, 4-3
ΠΑΟΚ: Αλιχανίδης 3, Κατρουζανάκης 2, Κοράκης 1, Παυλίδης 1, Βεργέι 1
Π. Φάληρο: Μητρόπουλος Δ. 1, Μονιούδης 2, Κόλιανιν 6

Νηρέας Χαλανδρίου – Ηρακλής: 8-13
Τέλος, ο Ηρακλής έφτασε εύκολα στη νίκη στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Νηρέα Χαλανδρίου, με 13-8. Οι παίκτες του Μίρο Τρούμπιτς ξεκίνησαν μουδιασμένα και στο πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης βρέθηκαν πίσω στο σκορ (4-3). Ωστόσο, στη συνέχεια βρήκαν το ρυθμό τους και πήραν το 2ο τους ροζ φύλλο αγώνος στο Πρωτάθλημα και πρώτο μετά την αλλαγή προπονητή.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 2-3, 0-3
Νηρέας Χαλανδρίου: Μουρίκης 1, Καραστέργιος 1, Χατζηαλέξης 1, Βουκίσεβιτς 3, Γιακουμάτος 2
Ηρακλής: Βούκσεβιτς 2, Γκαγκασούλης 1, Βογιατζόγλου 6, Κατρατζόγλου 1, Τράβνικαρ 3

Πηγή: Sport.gr, 6/1/2007