Αρχική Νέα Αθλητικά ΠΟΛΟ: ανατροπή ΝΟΧ μέσα στη Βουλιαγμένη, την Κυριακή ο “τελικός”

ΠΟΛΟ: ανατροπή ΝΟΧ μέσα στη Βουλιαγμένη, την Κυριακή ο “τελικός”

7

Το πλεονέκτημα της έδρας ανέκτησε στο κολυμβητήριο του Λαιμού ο Ναυτικός  Ομιλος Χίου, διατηρώντας τις ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι-οφ της Α1 πόλο ανδρών.
Οι Χιώτες επικράτησαν της Βουλιαγμένης με 12-11 στην παράταση στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για την προημιτελική φάση και έστειλε τη σειρά σε τρίτη αναμέτρηση που θα κρίνει το νικητή.
Το συγκρότημα του Ντράγκαν Άντριτς ισοφάρισε σε 9-9 με τον Γιώργο Φουντούλη 1.5 λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σημειώσουν τέρμα στο χρόνο που απέμενε.
Εκεί δύο διαδοχικά γκολ του Τέττερη διαμόρφωσαν το 12-11 υπέρ του ΝΟΧ και στέρησαν από τη Βουλιαγμένη την ευκαιρία να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός.
Η πρόκριση θα κριθεί πλέον σε τρίτο αγώνα, που θα γίνει την Κυριακή (17:30, Μοίραλης-Σταυρίδης) στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου.

Πρόκριση για Πανιώνιο

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Πανιώνιος με δύο νίκες εξασφάλισε το εισιτήριο της τετράδας, επικρατώντας του Π.Φαλήρου δύσκολα με 9-8. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν καθόλη τη διάρκεια στο σκορ, με τους κυανέρυθρους να σώζονται ουσιαστικά από το επιμέρους σκορ (2-3) της δεύτερης περιόδου, αφού δεν μπόρεσαν σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα να ξεφύγουν. Η ομάδα του Κώστα Λούδη θα βρεθεί αντιμέτωπη στην επόμενη φάση με τον Εθνικό.