Αρχική Νέα Τοπικά Αναπτυξιακό Συνέδριο Αμανής-ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ ΖΩΗΣ: το τελικό πρόγραμμα

Αναπτυξιακό Συνέδριο Αμανής-ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ ΖΩΗΣ: το τελικό πρόγραμμα

5

 ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΜΑΝΗΣ-ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ ΖΩΗΣ



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009


11:00: Προβολή video παρουσίασης Αμανής.


11:05:Προβολή video παρουσίασης Κίνησης.


11:10:Σύντομος χαιρετισμός από την Πρόεδρο της Κίνησης κα Αργυρώ Κοντού.


11:15: Σύντομος χαιρετισμός Δημάρχου Αμανής, κ. Γεωργίου Χρίτη.


* ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ


1.ΦΩΤΕΙΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ


11:20: Ανάβρα Μαγνησίας
Εισηγητής: Τσουκαλάς Δημήτριος-Πρόεδρος Κοινότητας Ανάβρας


11:50:Μηλιά Χανίων
Εισηγητής: Τσουρουνάκης Ιάκωβος –Εμπνευστής ίδρυσης Μηλιάς


12:05: Βάμος Α.Ε. Χανιά
Εισηγητής: Φραντζεσκάκης Νικόλαος -Πρόεδρος Συνδέσμου Ενώσεων Αγροτουρισμού Ελλάδος, Διευθύνων Σύμβουλος της Βάμος Α.Ε.


12:20: Πάπιγκο Ιωαννίνων.
Εισηγητής: Τσουμάνης Λεωνίδας -Πρόεδρος Κοινότητας


12:35: Βελβεντό Κοζάνης
Εισηγητής: Στεργίου Εμμανουήλ-Δήμαρχος Βελβεντού


> Συζήτηση



* ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ


1.ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ


18:00
Εισηγητής: Κεφάλας Δημήτρης-Πρόεδρος της Αριούσιος Α.Ε.
Θέμα: Αριούσιος Οίνος: Από το όραμα στην πράξη


18:15
Εισηγητής: Τσακίρη Στέλλα-επιχειρηματίας περιοχής
Θέμα: Κατάθεση προσωπικής εμπειρίας


18.30
Εισηγητής: Τσαυλοπούλου – Μαϊστράλη Καλλιόπη-επιχειρηματίας περιοχής
Θέμα: Κατάθεση προσωπικής εμπειρίας


18:45
Εισηγητής: Λιόβαρος Στέφανος-επιχειρηματίας περιοχής
Θέμα: Κατάθεση προσωπικής εμπειρίας



2.ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
19.00
Εισηγητής: Αμανατίδης Γιώργος-ΓΔ Αναπτυξιακής Δυτικής Μακεδονίας ΑΕ – ΑΝΚΟ
Θέμα: Δομές και μηχανισμοί ανάπτυξης: Από την ιδέα στην πράξη


19:15
Εισηγητής: Καλογήρου Γιάννης-Αν. Καθηγητής ΕΜΠ, Εργαστήριο Βιομηχανικής & Ενεργειακής Οικονομίας
Θέμα: Κατευθύνσεις και προϋποθέσεις εφαρμογής ενός στρατηγικού σχεδίου βιώσιμης και ποιοτικής τοπικής ανάπτυξης


19:30
Εισηγητής: Καθ. Βασίλης Ασημακόπουλος – Ειδικός Γραμματέας Ψηφιακού Σχεδιασμού, Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών
Θέμα: Ψηφιακή τοπική ανάπτυξη: πρακτικές δράσεις αντί θεωρίας


19:45
Εισηγητής: Μουσουρούλης Κωστής – Γ.Γ. ΥΠΑΝ
Θέμα: Αναπτυξιακές προκλήσεις στο Νησιωτικό χώρο
> Συζήτηση
 


ΣΑΒΒΑΤΟ 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2009


* ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ


1.ΔΙΟΙΚΗΣΗ 


11:00
Εισηγητής: Δανόπουλος Γεώργιος-Νομικός Σύμβουλος Γ.Γ.ΥΠΑΝ
Θέμα: Αυτοδιοικητική Μετεξέλιξη δήμων όπως η Αμανή σε πιθανό επόμενο Καποδίστρια


11:15
Εισηγητής: Μαλαφής Γιάννης-Δήμαρχος Ομηρούπολης, Πρόεδρος ΤΕΔΚ Νομού Χίου.
Θέμα: Εμπειρίες διοίκησης του Δήμου Αμανής και προτάσεις για το διοικητικό αύριο


11:30
Εισηγητής: Ταμήλος Μιχάλης-Δήμαρχος Τρικκαίων
Θέμα: Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες ως μέσο εξυπηρέτησης πολιτών απομακρυσμένων περιοχών


2.ΥΠΟΔΟΜΕΣ


11:45
Εισηγητής: Μιχαηλίδης Σταύρος-Αρχιπλοίαρχος ΛΣ, Κλαδάρχης Ναυτιλιακής Πολιτικής ΥΕΝΑΝΠ
Θέμα: Λιμενικές υποδομές για την ανάπτυξη της Βορειοδυτικής Χίου.


12:00
Εισηγητής: Χατζηπαναγιώτου Μανώλης- Δήμαρχος Τριγώνου Έβρου
Θέμα: Εφαρμογή διαδημοτικής συγκοινωνίας σε πολλαπλούς απομακρυσμένους οικισμούς-Το παράδειγμα του Τριγώνου.


12:15
Εισηγητής: Ξενάκης Γιάννης-Διοικητής Νοσοκομείου Χίου
Θέμα : Όρια και δυνατότητες ενίσχυσης της πρωτοβάθμιας περίθαλψης στην Αμανή.


12:30
Εισηγητής: Κωνσταντόπουλος Γεώργιος-Πρώην Υφυπουργός Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης
Θέμα: Ενίσχυση και χρηματοδότηση των προνοιακών δομών σε οικισμούς της παραμεθόριας νησιωτικής Ελλάδος.


12:45
Εισηγητής: Παραδείσης Σωτήρης-Διευθυντής Γυμνασίου Βολισσού
Θέμα: Η εκπαίδευση στη Βόρεια Χίο σήμερα


13:00
Εισηγητής: Θεοδοσόπουλος Πάνος-Διευθυντής δημόσιου τομέα Microsoft Hellas
Θέμα: Οι νέες τεχνολογίες σαν εργαλείο για καλύτερη εκπαίδευση και ευκαιρίες επιχειρηματικότητας


13:15
Εισηγητής: Κιτρίνου Ελένη- Διδάσκουσα Τμήματος Κοινωνιολογίας Πανεπιστημίου Αιγαίου
Θέμα: Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών στις νησιωτικές και παραμεθόριες περιοχές: Αναγκαίες υποδομές και υπηρεσίες.


13:30
Εισηγητής: Καμπούρης Στέλιος-Δάσκαλος, Πρόεδρος Πολιτιστικού Οργανισμού Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Χίου
Θέμα: Δίκτυο υποστήριξης πολιτιστικού αποθέματος βορειοδυτικής Χίου


> Συζήτηση



* ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ


1.ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
18:00
Εισηγητής: Σκιαδάς Κωνσταντίνος-ΓΓ Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Θέμα: Επιχειρησιακά προγράμματα: Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων.


18:10
Εισηγητής: Δρακονάκης Νίκος-Διευθύνων Σύμβουλος ΕΤΑΜ Α.Ε.
Θέμα: Πρωτογενής Παραγωγή και Τοπική Ανάπτυξη


18:20
Εισηγητής: Μαλούπα Ελένη-Τακτική ερευνήτρια ΕΘΙΑΓΕ, Υπεύθυνη Βαλκανικού  Βοτανικού Κήπου Κρουσσίων
Θέμα: Ανάπτυξη του Δήμου Αμανής μέσω της αειφορικής χρήσης των αυτοφυών ειδών της


18:30
Εισηγητής: Παπασταύρου Μπριγκίττα-Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος της Εταιρείας Αγροτήμα
Θέμα: Η Συμβολή του Αγροτουρισμού στην περιφερειακή ανάπτυξη



18.40
Εισηγητής: Τριτάρης Νικόλαος-ΓΔ ΤΕΜΠΜΕ
Θέμα: Δυνατότητες εγγυήσεων δανεισμού σε περιοχές όπως η Αμανή από το ΤΕΜΠΜΕ


18.50
Εισηγητής: Τσουτσοπλίδης Κων/νος-ΓΓ Διαχείρισης Κοινοτικών και άλλων πόρων
Θέμα: Κινητροδότηση απασχόλησης σε αγροτικές – νησιωτικές περιοχές με φθίνουσα πληθυσμιακή πορεία.


19.00
Εισηγητής: Γιαννίρη Μαρία-Διευθύντρια γραφείου Υπουργού Απασχόλησης
Θέμα: Κινητροδότηση απασχόλησης σε αγροτικές – νησιωτικές περιοχές με φθίνουσα πληθυσμιακή πορεία.


19:10
Εισηγητής: Τσιατσιάμης Αλέξανδρος-ΓΓ Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Αναπτυξιακής Συνεργασίας.
Θέμα: Διερεύνηση διεθνών συνεργασιών στα πλαίσια διακρατικών προγραμμάτων για παραμεθόριες περιοχές


> Συζήτηση


ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2009


* ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ


1.ΑΝΑΠΤΥΞΗ


11:00
Εισηγητής: Αγαπητίδης Γιάννης-Πρόεδρος Κέντρου Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας
Θέμα: Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και τοπική ανάπτυξη


11:15
Εισηγητής: Γκαρής Αναστάσιος-Διευθύνων Σύμβουλος ΔΕΗ Ανανεώσιμες ΑΕ.
Θέμα: Επενδύσεις ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε νησιά.


11:30
Εισηγητής: Σπύρου Γιώργος – τ. Πρόεδρος (νυν μέλος Δ.Σ.) Ελληνικού Συνδέσμου Ηλεκτροπαραγωγών ΑΠΕ
Θέμα: Δυνατότητες εκμετάλλευσης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στην Αμανή


11:45
Εισηγητής: Αγγελίδης Ζήσης- Δρ Υδρογεωλογίας Α.Π.Θ., μέλος επιτροπής προστασίας ιαματικών φυσικών πόρων, επιστημονικός συνεργάτης Συνδέσμου Δήμων και Κοινοτήτων Ιαματικών Πηγών Ελλάδος.
Θέμα: Το τουριστικό θερμαλιστικό σύστημα του Δήμου Αμανής


12:00
Εισηγητής: Γκανιάτσου Σοφία-Υπεύθυνη Μεταλλευτικού Πάρκου Φωκίδος
Θέμα: Τουριστική ανάπτυξη θεματικών πάρκων-Το παράδειγμα του μεταλλευτικού πάρκου Φωκίδος


12:15
Εισηγητής: Οικονόμου Σπύρος-Γενικός Διευθυντής ΙΓΜΕ
Θέμα: Δυνατότητες παρέμβασης και ανάδειξης των μεταλλείων της Κεράμου


12:30
Εισηγητής: Χαραλαμπίδης Νίκος-Γ.Δ. Ελληνικού τμήματος της Greenpeace
Θέμα: Πράσινη Ανάπτυξη


12.45
Εισηγητής: δρ. Άλεξ Παύλου – Επιστημονικός διευθυντής της NedBio
Θέμα: Το πρώτο θαλάσσιο βιοτεχνολογικό εργαστήριο και βιοδιυλιστήριο στη νοτιοανατολική Ευρώπη με έδρα τη Χίο


13:00
Εισηγητής: Μονιούδη-Γαβαλά Δώρα- Επίκουρος Καθηγήτρια Παν/μίου Ιωαννίνων
Θέμα: Αρχιτεκτονική κληρονομιά της Αμανής και δυνατότητες συμβολής της στην ανάπτυξη


13.15
Εισηγητής: Φαφαλιός Ματθαίος-Πολιτικός Μηχανικός
Θέμα: Πολεοδόμηση: Εργαλείο ανάπτυξης ή τροχοπέδη στους παραλιακούς οικισμούς της Αμανής;


13:30
Εισηγητής: Πιτσιλός Νίκος-Οικονομολόγος, μέλος ΔΣ Κίνησης
Θέμα: Κίνηση Αμανή 19-Τα επόμενα βήματα


> Συζήτηση



* ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ
Συμπεράσματα



Λήξη Συνεδρίου


ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:


* Παρασκευή 31 Ιουλίου 2009
21.00: Μουσική παράσταση των Μιχάλη Νικολούδη – Μιχάλη Κουμπιού: Το ρήμα αρμενίζω


* Σάββατο 1 Αυγούστου 2009
19.30: Δεξίωση προσφορά του ξενοδοχείου Volissos Holiday Homes στον υπαίθριο χώρο του


* Κυριακή 2 Αυγούστου 2009
20:00 Ύμνοι του Δεκαπενταυγούστου, με το Εργαστήρι Βυζαντινής Μουσικής, υπό τη διεύθυνση του Νικολάου Βουρνού .
21.30: Ο Σπανός και ο Δράκος: Παράσταση-διαδραστικό θεατρικό παιχνίδι στην πλατεία της Βολισσού.


ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ
ΙΔΡΥΜΑ ΙΩΑΝΝΟΥ & ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΚΟΥΓΙΟΥΛΗ


ΧΟΡΗΓΟΙ
ΔΗΜΟΣ ΑΜΑΝΗΣ
ΤΕΔΚ ΝΟΜΟΥ ΧΙΟΥ

 

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ Η ΑΜΑΝΗ