Αρχική Νέα Εκπαίδευση - Επιστήμη Μαθηματικός Διαγωνισμός: 34 μαθητές αντιμέτωποι με τον “Ευκλείδη”

Μαθηματικός Διαγωνισμός: 34 μαθητές αντιμέτωποι με τον “Ευκλείδη”

113

   34 μαθητές γυμνασίου και λυκείου πέρασαν τις εξετάσεις του «Θαλή», αποδεικνύοντας ότι οι Χιώτες είναι –ή καλύτερα παραμένουν- και μαθηματικά μυαλά!
  Ο λόγος για το πρώτο στάδιο του 70ου Πανελλαδικού διαγωνισμού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Έτσι αύριο Σάββατο στις 9.00 το πρωί τα 34 αυτά άτομα καλούνται να αντιμετωπίσουν τον «Ευκλείδη» στις κτιριακές εγκαταστάσεις του 1ου Γυμνάσιου Χίου.
  Από το Γυμνάσιο οι επιτυχόντες είναι 25, όπου από 8 μαθητές παρουσιάζουν τα Γυμνάσια Βροντάδου και 3ο Χίου. Από τα Λύκεια οι 5 επιτυχόντες-σε σύνολο 9- είναι από το 3ο Ενιαίο Λύκειο Χϊου.
  Οι επιτυχόντες του «Ευκλείδη» θα μετάσχουν στην τελική φάση του διαγωνισμού, τον «Αρχιμήδη», που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου και οι διακριθέντες σ’ αυτόν θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα μαθηματικών, που θα μετάσχει στις μεγάλες ευρωπαϊκές και διεθνείς διοργανώσεις.
 
  Οι επιτυχόντες του “Θαλή”
  Β΄ Γυμνασίου
1. ΒΑΓΙΑΝΟΥ Κυριακή (Γυμνάσιο Βροντάδου)
2. ΚΑΡΟΥΝΙΩΤΗΣ Χριστοφόρος (3ο Γυμνάσιο Χίου)
3. ΛΩΣ Παντελής (3ο)
4. ΠΙΠΙΔΗ- ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ Ειρήνη (3ο)
5. ΠΙΤΑΟΥΛΗ Ευτυχία (Βροντάδου)
6. ΣΑΡΑΝΤΗ Στέλλα (Μουσικό)
7. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ Χριστίνα (2ο)

Γ΄ Γυμνασίου
1. ΒΕΡΥΒΑΚΗΣ Ευτύχιος (2ο)
2. ΒΟΛΑΚΗ Αριάδνη (3ο)
3. ΓΙΑΝΝΟΥΛΟΣ Ιωάννης (Βροντάδου)
4. ΕΥΘΥΜΙΟΥ Νίκη (1ο)
5. ΖΑΝΝΙΚΟΣ Νικόλαος (Βροντάδου)
6. ΚΑΛΛΙΚΗ Μαίρη (3ο)
7. ΜΑΡΑΓΚΟΥ Κατερίνα (Μουσικό)
8. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Αργυρώ (3ο)
9. ΝΤΑΤΣΟΠΟΥΛΟΥ Ελένη (Βροντάδου)
10. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ Αγγελος (Κάμπου)
11. ΣΤΕΙΡΟΥ Θεοδώρα (Βροντάδου)

12. ΤΣΑΡΛΗΣ Γεώργιος (Βροντάδου)
13. ΤΣΙΜΗΛΑΣ Γρηγόρης (3ο)
14. ΤΣΙΜΗΛΑΣ Κωνσταντίνος (Κάμπου)
15. ΦΑΡΔΗ Άννα (Κάμπου)
16. ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Απόστολος (3ο)
17. ΧΑΛΟΥ Λούλα (Βροντάδου)
18. ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗ Μαριάννα (Κάμπου)

Α’ Λυκείου
ΚΑΛΛΙΤΣΗΣ Κωνσταντίνος (1ο Ενιαίο)


Β’ ΛΥΚΕΙΟ
1. ΒΟΡΡΙΑΣ Αλέξανδρος (3ο Ενιαίο)
2. ΖΑΝΝΙΚΟΥ Μαρκέλλα (Ενιαίο Βροντάδου)
3. ΚΟΛΩΤΟΣ Σταμάτης (Ενιαίο Καλαμωτής)
4. ΜΑΣΤΡΟΠΕΤΡΟΥ Μερόπη (3ο Ενιαίο)
5. ΜΟΥΤΑΦΗ Μαρία (Ενιαίο Βροντάδου)
6. ΧΑΡΙΤΟΣ- ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ Παντελεήμων (3ο Ενιαίο)


Γ΄ΛΥΚΕΙΟ
1. ΑΝΤΑΡΑΚΗΣ Άγγελος (3ο Ενιαίο)
2. ΑΦΕΝΔΟΥΛΗΣ Δημήτρης (3ο Ενιαίο)