Αρχική Νέα Τοπικά Ορισμός μελών του Κεντρικού Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων

Ορισμός μελών του Κεντρικού Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων

7

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:  NAFTEMPORIKI.GR
Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2010

Τα νέα μέλη του Κεντρικού Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού είναι τα εξής:

-Λίνα Μενδώνη, Γενική Γραμματέας του ΥΠΠΟΤ, ως πρόεδρος, αναπληρούμενη από τον Παναγιώτη Τζίννη, Προϊστάμενο της Δ/νσης Εκτέλεσης Έργων Μουσείων και Πολιτιστικών Κτιρίων του ΥΠΠΟΤ


-Αντώνης Κλαδιάς , Νομικός Σύμβουλος τους Κράτους στο ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενος από την Αγγελική Καστανά, Πάρεδρο στο Γραφείο Νομ. Συμβούλου στο ΥΠΠΟΤ


-Μαρία Βλαζάκη-Ανδρεαδάκη, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Γεν. Δ/νσης Αρχ/των και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενη από την Σταματία Χατζηνικολάου, Προϊσταμένη της Δ/νση Νεώτερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΤ


-Αλέξανδρος Θεοχαρόπουλος, Προϊστάμενος της Γεν. Δ/νσης Αναστήλωσης Μουσείων και Τεχνικών Έργων του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενος από τον Αθανάσιο Νακάση, Προϊστάμενο της Δ/νσης Τεχνικών Ερευνών Αναστήλωσης του ΥΠΠΟΤ


-Ευγενία Γατοπούλου, Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Δυτικής Ελλάδας του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενη από τον Δημήτρη Παλιούρα, Προϊστάμενο της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Θεσσαλίας του ΥΠΠΟΤ.


-Βασίλης Χανδακάς, Αναπληρωτής Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενος από την Κορνηλία Τρακοσοπούλου, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Εφορείας Νεωτέρων Μνημείων Κεντρικής Μακεδονίας του ΥΠΠΟΤ


-Μαρία Ταπανλή – Δανιά, Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Βορείου Αιγαίου του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενη από τον Αθανάσιο Πέππα, Προϊστάμενο της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Δωδεκανήσου του ΥΠΠΟΤ


-Νικόλαος Ζίας , ομότιμος καθηγητής της Ιστορίας της Τέχνης στο ΕΚΠΑ, αναπληρούμενος από τον Μιλτιάδη Παπανικολάου, καθηγητή της Ιστορίας της Τέχνης στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης


-Ελισάβετ Βιντζηλαίου, πολιτικός μηχανικός , καθηγήτρια στο ΕΜΠ, αναπληρούμενη από τον Βλάση Κουμούση, πολιτικό μηχανικό, καθηγητή στο ΕΜΠ


-Ιορδάνης Δημακόπουλος , αρχιτέκτονας, επίτιμος Γεν. Δ/ντής του ΥΠΠΟΤ, αναπληρούμενος από την Μαρία Φουντούκου, αρχιτέκτονα, επίτιμη Δ/ντρια του ΥΠΠΟΤ


-Γεώργιος Τζιρτζιλάκης, αρχιτέκτονας, επίκουρος καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, αναπληρούμενος από την Ιφιγένεια Ντ΄Αμίκο, επίτιμη Δ/ντρια του ΤΑΠΑ


-Παναγιώτης Τουρνικιώτης, αρχιτέκτονας, καθηγητής στο ΕΜΠ, αναπληρούμενος από τον Εμμανουήλ Μαρμαρά, αρχιτέκτονα, καθηγητή στο Πολυτεχνείο Κρήτης


-Όλγα Μεντζαφού –Πολύζου, ιστορικός τέχνης, Επιμελήτρια Εθνικής Πινακοθήκης, αναπληρούμενη από την Ειρήνη Οράτη, ιστορικό τέχνης


-Γεώργιος Γκανασούλης, Προϊστάμενος στο Τμήμα Παραδοσιακών Οικισμών της Δ/νσης Πολεοδομικού Σχεδιασμού, ως εκπρόσωπος του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, αναπληρούμενος από την Αναστασία Ρέλλια, αρχιτέκτονα μηχανικό, η οποία υπηρετεί στην ίδια διεύθυνση του ΥΠΕΚΑ


-Πολυτίμη Καραμπίνη-Σαββίδου, αρχιτέκτονας- μηχανικός , ως εκπρόσωπος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, αναπληρούμενη από την Ελένη – Μαρία Κατσίκα, αρχιτέκτονα-μηχανικό μέλος του ΤΕΕ


Η θητεία των μελών του Συμβουλίου είναι τριετής.


Χρέη γραμματέων στο Συμβούλιο αναλαμβάνουν οι:


-Κατερίνα Γλυνού, αναπληρούμενη από τον Αθανάσιο Σωτηρίου,


-Δήμητρα Αρβανίτη, αναπληρούμενη από την Λαυρία Πλακούτση


-Ευαγγελία Τσιωμή, αναπληρούμενη από την Κυριακή Καπλάνη.