Αρχική Νέα Αθλητικά Ποδόσφαιρο Β’ τοπική- ρεπορτάζ από αγώνα Φάρκαινας- Κοφινά, βαθμολογία

Ποδόσφαιρο Β’ τοπική- ρεπορτάζ από αγώνα Φάρκαινας- Κοφινά, βαθμολογία

32

Νικηφόρα ολοκλήρωσε το 2013 ο Κοφινάς που επιβλήθηκε με 5-2 εκτός έδρας της Φάρκαινας στο Δημοτικό Στάδιο Χίου.

Το σκορ άνοιξε με ωραία κεφαλιά ο Πουλής στα πρώτα λεπτά του ματς μετά από ωραία σέντρα του Βελβέ. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου ο Κοφινάς σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με το Λιοντή που πήρε την επαναφορά μετά από δοκάρι του Πουλή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι το 30ο λεπτό ο Κοφινάς είχε τα ηνία του αγώνα και μάλιστα είχε δοκάρι με το Σούτη, αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Φάρκαινα κέρδισε πέναλτι. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Μονής, το έπιασε, αλλά μετά από παρέμβαση του επόπτη δόθηκε επανάληψη, με τον παίκτη της Φάρκαινας να ευστοχεί αυτή τη φορά αν και ο Μονής έπεσε ξανά στη σωστή πλευρά.

Νωρίτερα η Φάρκαινα είχε ευκαιρία να σκοράρει αλλά ο Μονής απέκρουσε. Στην ανάπαυλα τη θέση του Φίλτση πήρε ο Μιχαηλίδης για την ομάδα του Κοφινά που μπήκε δυνατά και τελικά στο 60ο έκανε το 1-3 πάλι με το Λιοντή που μετά από φάουλ του Μιχαηλίδη και την ασθενή απομάκρυνση του τερματοφύλακα της Φάρκαινας σκόραρε με κεφαλιά.

Στο 68 ο Πουλής σημείωσε το τέταρτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό του, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Φάρκαινα έμεινε με 10 παίκτες με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Ράλλη που είχε βγάλει την ομάδα του στην αντεπίθεση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, δεύτερη κίτρινη κάρτα δέχτηκε και ο Γ. Ράλλης όταν ανέκοψε με φάουλ αντεπίθεση της Φάρκαινας.

Στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο αρχηγός της γηπεδούχου Ρούσσος με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.

Η Φάρκαινα έμεινε με οχτώ παίκτες καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της μετά από τον τραυματισμό του Ζαχαρία. Τον παίκτη τον παρέλαβε μάλιστα ασθενοφόρο.

Την ίδια ώρα ο Κοφινάς έκανε αλλαγή και τη θέση του Πουλή πήρε ο Μπαχάς

Η Φάρκαινα όμως κατάφερε να σκοράρει με τον Καντήλωρο και μείωσε σε 2-4,αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Σούτης διαμόρφωσε το τελικό 2-5, αφού βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Φάρκαινας.

Η Φάρκαινα είχε άλλη μια φάση αλλά ο Μονής εκτινάχτηκε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Κοφινάς είχε δύο φορές την ευκαιρία να ξανασκοράρει, την πρώτη με το Σούτη που βγήκε στην αντεπίθεση αλλά ο πορτιέρο της Φάρκαινας πρόλαβε να βγει από την εστία του και έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης με το Χαννάκη που βλέποντας τον τερματοφύλακα της Φάρκαινας εκτός θέσης προσπάθησε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ από το κέντρο του γηπέδου.

Έτσι η ομάδα του Κώστα Χαννάκη έφτασε στους 16 βαθμούς.

Αντίθετα η Φάρκαινα παρέμεινε στους 11.

Να σημειωθεί πως το ντεμπούτο με την αντρική ομάδα έκανε ο Χρήστος Ζυγλάκης από το παιδικό, που πήρε τη θέση του συνομηλίκου του Μανώλη Περπυράκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής

Καρυές- Δόξα: 2-0 (Οι Καρυές έφτασαν στους 20 βαθμούς, ενώ στους 19 έμεινε η Δόξα)

Κλασσικό- Λέων Αφροδισίων 1-1 (σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ των παικτών με το τέλος του αγώνα).

Ερασιτέχνης- Ατλας: 1-5

Ενωση- Πανοινούσσιος: 6-1

ΑΕ Χίου/Βροντάδου- Πανεπιστήμιο: 0-2