Αρχική Νέα Αθλητικά Πρωτάθλημα Προεπιλογής: Ηττα Μικτών από Κυκλάδες- πολύ καλή παρουσία της Μικτής Παίδων

58

Την ήττα γνώρισαν τόσο η Μικτή Νέων (0-3) όσο και η Παίδων (1-2) από τις αντίστοιχες ομάδες των Κυκλάδων, στο τρίτο κατά σειρά αγώνα τους στα πλαίσια του Β΄ γύρου των πρωταθλημάτων προεπιλογής εθνικών ομάδων.

Η Μικτή Νέων παρουσιάστηκε επηρεασμένη από τις ισοπαλίες των προηγούμενων παιχνιδιών, ενώ αισθητή ήταν η απουσία του τραυματία Γ. Ράλλη από το κέντρο του γηπέδου.

Στον αντίποδα η ομάδα των Κυκλάδων παρουσιάστηκε ενισχυμένη, με 4 παίκτες που κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου έκαναν προετοιμασία με διάφορες ομάδες να δίνουν τη διαφορά στο γήπεδο. Ειδικά παίκτης τους που δοκιμαζόταν σε αγγλική ομάδα, αποτέλεσε το βασικό μοχλό για τη μάχη του κέντρου.

Έτσι μετά από ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Δ. Κρουσουλούδη κράτησε το 0 στην άμυνα, αλλά έδειχνε τις αδυναμίες της στην ανάπτυξή της, στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε μέχρι το 70ο λεπτό 3 τέρματα.
Παρά την προσπάθεια στο τελευταίο 20λεπτο δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα για να ηττηθεί με 3-0.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας για τους Νέους η ΕΠΣ Δωδεκανήσου επιβλήθηκε με 3-2 της Λέσβου, συνεχίζοντας αήττητη το πρωτάθλημα.

Ήττα Παίδων παρά την καλή εμφάνιση

Το καλύτερο παιχνίδι της έκανε η ομάδα Παίδων της Χίου κόντρα στις Κυκλάδες, παρά την ήττα της με 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0 υπέρ των Κυκλάδων.

Στο 2ο η ομάδα του Κώστα Ιωάννου πίεσε, όμως δέχτηκε και 2ο τέρμα, για να καταφέρει να μειώσει λίγα λεπτά αργότερα (περίπου στο 80ο) με το Γουρλή.

Στο 85ο είχε επίσης μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία, όταν ο Τσακός δεν πρόλαβε σε κενή εστία να αλλάξει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Η βαθμολογία

1. ΕΠΣ Δωδεκανήσου  12 βαθμοί (4 αγώνες) 12-1

2. ΕΠΣ Λέσβου            12 βαθμοί (5 αγ.)        12-6

3. ΕΠΣ Κυκλάδων        12 βαθμοί (6 αγ.)        15-12

4. ΕΠΣ Χίου                   4 βαθμοί (7 αγ.)         4-15

5. ΕΠΣ Σάμου                 1 βαθμοί (6 αγ.)         3-12

• Στις 6 και 7 Ιανουαρίου οι ομάδες της ΕΠΣ Χίου έχουν ρεπό, δίνοντας το τελευταίο τους παιχνίδι την Τετάρτη με τις ομάδες της ΕΠΣ Δωδεκανήσου.
  • Το πρόγραμμα των αγώνων είναι:
     06/01 ΕΠΣ Δωδεκανήσου- ΕΠΣ Κυκλάδων
               ΕΠΣ Λέσβου- ΕΠΣ Σάμου
    07/01  ΕΠΣ Σάμου- ΕΠΣ Δωδεκανήσου
  • Το Σάββατο το βράδυ όλες οι ομάδες, εκτός των Δωδεκανησίων που έφτασαν αργά το απόγευμα στο ξενοδοχείο, παρακολούθησαν τον αγώνα του πρωταθλήματος της super league Ολυμπιακού- Καλλονής στο Στάδιο Καραϊσκάκη.