Αρχική Νέα Αθλητικά Θετική παρουσία της ΠΕΚΕΒ στους κολυμβητικούς αγώνες στη Σύρο

Θετική παρουσία της ΠΕΚΕΒ στους κολυμβητικούς αγώνες στη Σύρο

126


Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλήτριες και οι αθλητές  των προαγωνιστικών κατηγοριών [10,11 και 12 ετών]  του Κολυμβητικού Τμήματος της ΠΕΚΕΒ κάτω από την εποπτεία και καθοδήγηση των προπονητών τους:  Βολίκα Πόπη και Κιρκινέζη Δημήτρη, στους θερινούς κολυμβητικούς αγώνες που οργάνωσε η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας στη Σύρο,  στις 25 – 26 Ιουνίου 2004.
Σε αυτούς πήραν μέρος  επτά σωματεία από τη Χίο , Λέσβο και Σύρο . Τα αποτελέσματα που ακολουθούν πιστοποιούν την ανοδική πορεία του Κολυμβητικού  Τμήματος που κατατάσσεται πρώτο στις κατηγορίες αυτές στο Βόρειο Αιγαίο.
Συγκεκριμένα οι αθλητές και αθλήτριες της ΠΕΚΕΒ σημείωσαν τις εξής διακρίσεις:


α/α  Ονοματεπώνυμο αθλητή    Διάκριση
1.    Παντελίδης Νικόλαος        1ος  50 –  100 –  200 ύπτιο
2.    Κωστάλας Απόστολος       1ος  100 ύπτιο  – 200 ύπτιο
3.    Χαρίτος Παντελής              1ος  100 –    200 πρόσθιο
4.    Χαλκιά Αγγελική                1η  50 – 100 πεταλούδα
5.    Σούκος  Γιάννης                 1ος  50  –    100  πρόσθιο
6.    Βούκατα Βαϊα                     1η  100 ύπτιο  –  50 ύπτιο
7.   Λιάπη Άννα                         1ος  50  πεταλ. –     200 Μ.ΑΤ
8.   Ψυλλά Δέσποινα                 1η  50 –    2η 100 ελεύθερο
9.   Αρνιώτης Γιώργος              1ος  400 ελευθ. –    2ος 200 ελευθ.
10. Λιάκης Γρηγόρης                1ος  100 πεταλούδα –   2ος  50 πεταλ.
11. Κωστοπούλη Σέβη              1η  200 ελευθ. –   2η  100 ελευθ.
12. Τσουρή Έφη                        1η  50 πρόσθιο –   3η  200 πρόσθιο
13. Μπάρα Κατερίνα                 1η 50 πρόσθιο – 3η  50 ύπτιο
14. Παντελίδης Μαρής              2ος  50  –     100  ύπτιο
15. Συρρής Στέλιος                    2ος 50 πεταλούδα – 200 Μ. Ατομ.
16. Μπαγκίνο Νίκος                  2ος   800 ελευθ. –   3ος  400 ελευθ.- 50 πεταλούδα
17. Μπάρα Αγγελική                 2η 50 ελευθ. – 3η 100 ελευθ. – 50 πρόσθιο
18. Σαλιάρη Σέβη                      2η  50 ύπτιο –   3η  100 ύπτιο
19. Καρύδα Δέσποινα               2η 100 ύπτιο –  3η  50 ελεύθερο
20. Μίμαρος Ηρακλής              3ος 100 ελευθ.-   50 ελευθ.- 50 ύπτιο.
21. Καλαμάρη Χρύσα               3η  100 – 200  ύπτιο –   4η  50 ύπτιο
22. Κουμέντης Γιάννης             4ος 50 ελευθ. –  100 ύπτιο. – 6ος 50 προσθ.
23. Κριμιζής Κήρυκας              4ος  100 – 5ος  200 πρόσθιο –    7ος 50 πρόσθιο


Όσον αφορά την γενική βαθμολογική κατάταξη αυτή έχει ως εξής :


Α/Α     ΣΩΜΑΤΕΙΟ     ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.        ΠΕΚΕΒ                     121 
2.    ΝΟΘΥΜΙΑΝΩΝ            99
3.   ΝΟΜΥΤΙΛΗΝΗΣ            61
4.   ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ     56
5.      ΝΟ ΣΥΡΟΥ                  35
6.        ΝΟ ΧΙΟΥ                   24
7.      ΓΑΣ ΛΕΣΒΟΥ               6



Παράλληλα όμως με τους θερινούς αγώνες οι αθλητές και οι αθλήτριες της ΠΕΚΕΒ συμμετείχαν σε αγώνες κολυμβητικούς , προαγωνιστικών κατηγοριών που διεξήχθησαν στο Βόλο στις 29 – 30 Μαΐου.
Εκεί είχαν την δυνατότητα να αποκτήσουν πολύτιμη εμπειρία αφού είχαν να συναγωνισθούν με 700 συναθλητές τους από 31 σωματεία από όλη την Ελλάδα. Η ομάδα της ΠΕΚΕΒ κατετάγη 15η  με βάση τον αριθμό των μεταλλίων που κατέκτησαν οι αθλητές της.
 
Συγκεκριμένα:
α/α. Ονοματεπώνυμο αθλητή    Διάκριση
1.    Ψυλλά  Δέσποινα              1η 50 ελεύθερο
2.    Παντελίδης Νίκος             3ος  200 ύπτιο
3.    Κωστάλας Απόστολος      3ος 200 ύπτιο
4.    Χαρίτος Παντελής             4oς 50 πρόσθιο – 6ος  200 πρόσθιο
5.    Κρεατσούλα Κική             5η 50 – 100 πρόσθιο
6.    Παντελίδης Μαρής            5ος  50 ύπτιο
7.   Λιάκης Γρηγόρης               6ος  100 πεταλούδα
8.   Χαλκιά Αγγελική                6η  100 πεταλούδα
9.   Μπαγκίνο Νϊκος                 8ος  400 ελεύθερο
10. Σαλιάρη Σέβη                     8η  100 ύπτιο
11. Λιάπη Άννα                        8η  50 ελεύθερο
12. Συρρής Στέλιος                  8ος  100 πρόσθιο


Για πρώτη φορά οι μικροί κολυμβητές [ 9 ετών ] της ΠΕΚΕΒ βρέθηκαν μακριά από τη Χίο παίρνοντας μέρος στο 3ο Κύπελλο Χαϊδαρίου. Ανάμεσα σε 23 σωματεία η ΠΕΚΕΒ με τα λιλιπούτεια δελφινάκια της κατέλαβε την 17η θέση γεμίζοντας όλους μας ελπίδα και αισιοδοξία .
Συγκεκριμένα:
 
α/α  Ονοματεπώνυμο αθλητή     Διάκριση
1.    Λιάκη Κατερίνα                  4η 100 ελεύθερο – 6η  100 ύπτιο
2.    Τριπολίτη Τόνια                  6η  50 ύπτιο – 7η  50 ελεύθερο
3.    Μπαχά Σμαρώ                    6η  50 ύπτιο – 7η 50 ελεύθερο
4.    Ποδιάς Μανώλης               12ος  50 ύπτιο – 19ος  50 ελεύθερο
5.    Κώστας Κων/νος               14ος  100 πρόσθιο – 21ος  100 ύπτιο


Το Κολυμβητικό Τμήμα και ο Σύλλογος Γονέων Κολυμβητών της ΠΕΚΕΒ νοιώθει την υποχρέωση να συγχαρεί τους αθλητές , τις αθλήτριες αλλά και τους προπονητές τους για την προσπάθεια που καταβάλουν  και τους υπόσχεται ότι θα στέκεται αρωγός τους πέρα από διακρίσεις και τίτλους.