Αρχική Νέα Αθλητικά Πόλο: Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών- 5 γκολ ο Γκιουβέτσης!

241

Μετά το χρυσό στο παγκόσμιο του Βελιγραδίου, χρυσό και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μινσκ της Λευκορωσίας για την καταπληκτική ομάδα του Τεό Λοράντου!
Η Εθνική μας ομάδα παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 στην πρώτη περίοδο, μείωσε σε 5-3 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 7-8!
Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 9-12 και το τελικό 12-14 έδωσε την πρώτη θέση στην ελληνική ομάδα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης που πέτυχε πέντε γκολ, το ένα ομορφότερο από το άλλο! Μείωσε δε σε 7-6, όταν η εθνική έκανε την αντεπίθεσή της, με γυριστό πεντάμετρο!

Δυο- δυο οι Χιώτες

Εξαιρετικοί όλοι οι Έλληνες διεθνείς, που με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να είναι ο κινητήριος μοχλός (πέτυχε τρία γκολ). Επίσης με δύο Χιώτες, τον Κ. Γκιουβέτση κ τον Νικοδήμο Αγιωργούση!
Η Εθνική μας δε δίστασε να παίξει ασφυκτικό πρες τους Μαυροβούνιους όταν είδε ότι το ματς δεν της βγαίνει αμυντικά και δικαιώθηκε.
Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα μπήκε με σκοπό να διατηρήσει τη νίκη της στον αγώνα και το κατάφερε παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Μάλιστα, στα μισά της περιόδου ο Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος για το 9-13 και τελειώνοντας στην ουσία τον αγώνα.

Μαυροβούνιο – Ελλάδα 12-14 (5-3, 2-5, 2-4, 3-2)
Μαυροβούνιο (Σλόμπονταν Μάσιτς): Κριβοκάπιτς, Βουτσούροβιτς, Τσέτκοβιτς 1, Ράσκοβιτς 1, Μίτροβιτς 1, Μάσιτς, Μούρισιτς, Μιγιούσκοβιτς 1, Ράντοβιτς Ντούρο 5, Γκαρντάσεβιτς, Μάτκοβιτς 3, Φρανέτα 1, Ισλαΐμοβιτς
Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 5, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 3, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ., Αγιωργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος.

Πληροφορίες: waterpolonews.gr