Αρχική Νέα Αθλητικά Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Μεγάλη νίκη της Εθνικής επί της Δανίας!

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Μεγάλη νίκη της Εθνικής επί της Δανίας!

26

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε απόψε η Εθνική Ελλάδος Ποδοσφαίρου επί της Δανίας στα 5ο της πιαχνίδι για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας το 2006.
Με γκολ του Ζαγοράκη στο 25’ με χτύπημα φάουλ και του Μπασινά στο 32’ με χτύπημα πέναλτι (που κέρδισε ο Γιαννακόπουλος), η Εθνική βρέθηκε μπροστά στο σκορ.
Στην παράταση όμως του πρώτου ημιχρόνου ο Rommedahl μείωσε σε 2-1 για να έχουμε ένα δεύτερο ημίχρονο θρίλερ.
Οι Δανοί βγήκαν δυνατά μπροστά όμως κατάφερε και κράτησε τη νίκη η Εθνική, που τη φέρνει δεύτερη στον 2ο Ομιλο.
Πολύ καλή η διαιτησία του ιταλού Κολίνα.
Νωρίτερα η πρώτη του ομίλου μας Ουκρανία πέτυχε νίκη με 0-2 επί της Αλβανίας στα Τίρανα.