Αρχική Νέα Εκπαίδευση - Επιστήμη Αποτελέσματα των 15ων Περιφερειακών Μαθητικών Καλλιτεχνικών Αγώνων Βορείου Αιγαίου

Αποτελέσματα των 15ων Περιφερειακών Μαθητικών Καλλιτεχνικών Αγώνων Βορείου Αιγαίου

27

 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
     
     
      Τα αποτελέσματα των 15ων  Περιφερειακών Μαθητικών Καλλιτεχνικών Αγώνων Βορείου Αιγαίου, που πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία στη Λέσβο και τη Χίο, από τις 9 έως και τις 14 Μαρτίου 2009, στις κατηγορίες Θεάτρου, Μουσικής και Χορού έχουν ως εξής:
       
 
ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Τομέας Αγωνίσματος: Μουσικά Σύνολα
Κατηγορία: Μουσική από τον Ελληνικό και Ξένο Κινηματογράφο
 
Α΄Βραβείο:            Γυμνάσιο Κάμπου –Γυμνάσιο Καλλιμασιάς
Β΄Βραβείο:            Μουσικό Γυμνάσιο Μυτιλήνης
Γ΄Βραβείο:            Μουσικό Λύκειο Μυτιλήνης
Ειδική Διάκριση:    4ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης
Έπαινος:              2ο  Γυμνάσιο Σάμου
 
 
Τομέας Αγωνίσματος : Ελληνικό Τραγούδι
Κατηγορία Σύνολα Ρεμπέτικου και Σμυρνέϊκου Αστικού Τραγουδιού
 
Α΄Βραβείο:          Μουσικό Γυμνάσιο  Χίου
Β΄Βραβείο:          Γυμνάσιο – Λύκειο Αγιάσου
Γ΄Βραβείο:          Μουσικό Λύκειο Μυτιλήνης
Ειδική Διάκριση:   4ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης
Έπαινος:          2ο Γυμνάσιο Σάμου
 
 
Τομέας Αγωνίσματος: Ελληνικό Τραγούδι
Κατηγορία :Σύνολα Έντεχνου Ελληνικού τραγουδιού
 
Α΄Βραβείο:            Γυμνάσιο – Λύκειο Αγιάσου
Β΄Βραβείο:            2ο  Γυμνάσιο  Χίου
Γ΄Βραβείο:            Πειραματικό Γυμνάσιο Μυτιλήνης
Ειδική Διάκριση:    2ο Γενικό Λύκειο Χίου
Έπαινος:          Πειραματικό Λύκειο Μυτιλήνης 
 
 
 Τομέας Αγωνίσματος Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική
Κατηγορία : Φωνητικά σύνολα (με συνοδεία οργάνων)
 
Α΄Βραβείο: Μουσικό Λύκειο Μυτιλήνης
Β΄Βραβείο: Γυμνάσιο – Λύκειο Αγιάσου
 
 
 
Τα μέλη της κριτικής επιτροπής ήταν τα εξής:
 
1.       Ευανθία Αναγνωσταρά, Σχολική Σύμβουλος Μουσικών Περιφέρειας Β. Αιγαίου, (Μυτιλήνη)
2.     Κώττη Μαρία -Αικατερίνη, εκπαιδευτικός ΠΕ16, (Χίος)
3.    Χειλά Μαρία, εκπαιδευτικός ΠΕ16, (Χίος)
 
       
ΘΕΑΤΡΟ
       
Κατηγορία Αρχαίο Δράμα 
 
Β΄ Βραβείο:            «ΌΡΝΙΘΕΣ», του Αριστοφάνη, Γυμνάσιο Καρλοβασίου, Σάμoς 
 
Κατηγορία Σύγχρονο Θέατρο
 
Α΄ Βραβείο:            «ΌΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ», του Κάρολου Ντίκενς (Μετάφραση – Θεατρική Διασκευή : Μαίρη Γεροντάρα), Γυμνάσιο Μύρινας – Γενικό Λύκειο Μύρινας – ΕΠΑΛ Μύρινας, Λήμνος
Β΄ Βραβείο:             «ΓΚΟΛΦΩ FOR EVER» του Ντίνου Σπυρόπουλου, Πυθαγόρειο Γενικό Λύκειο Σάμου. 
Γ΄ Βραβείο:            «ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΚΙΑΧΤΡΟΥ» του Ευγένιου Τριβιζά, Γυμνάσιο – Λύκειο Ιππείου, Λέσβος
 Ειδική Διάκριση:    «ΕΛΕΝΗ» του Βασίλη Αναστασιάδη, Γυμνάσιο Ερεσού, Λέσβος
       
Έπαινος:      «Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΜΑΡΜΑΡΩΝ» της Άλκης Ζέη (σε διασκευή της Θεοδώρας Βουτσά), Λύκειο Πολιχνίτου, Λέσβος.
 
Τα μέλη της κριτικής επιτροπής ήταν τα εξής:
 
1.       Ιωάννης Τσουκαλοχωρίτης, Δάσκαλος / θεατρικός Συγγραφέας
2.     Αγγελική Γεωργαντά, Δημ. Υπάλληλος / Σκηνοθέτης
3.     Αγγελική Πολυτάκη, Δημ. Υπάλληλος / Ηθοποιός


                       ΧΟΡΟΣ
 
Τομέας Παραδοσιακός Χορός
 
Κατηγορία Γυμνασίου
      Α΄ Βραβείο:            Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής Λέσβου
      Β΄  Βραβείο:                Γυμνάσιο Καλλιμασιάς Χίου
      Γ΄ Βραβείο:             Γυμνάσιο Πολιχνίτου Λέσβου
 
      Ειδική Διάκριση:     Γυμνάσιο Ευδήλου Ικαρίας
      Έπαινος:          Γυμνάσιο Μανταμάδου
       
Κατηγορία Λυκείου
      Α΄  Βραβείο:                ΓΕΛ Ευδήλου -Γυμνάσιο Ραχών Ικαρίας
      Β΄ Βραβείο:                 ΓΕΛ Μύρινας Λήμνου
      Γ΄  Βραβείο:                 ΓΕΛ Μανταμάδου Λέσβου
       
      Ειδική Διάκριση:          ΓΕΛ-Γυμνάσιο Ιππείου Λέσβου
      Έπαινος:              ΓΕΛ Σάμου
       
       
Τομέας Σύγχρονος Χορός
 
Κατηγορία Γυμνασίου
      Α΄  Βραβείο:                 2ο Γυμνάσιο Σάμου
      Β΄   Βραβείο:               3ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης
      Γ΄   Βραβείο:                 Γυμνάσιο Παμφίλων Λέσβου
 
      Ειδική Διάκριση:    Γυμνάσιο Κάμπου Χίου
       
Κατηγορία Λυκείου
      Α΄ Βραβείο:            ΓΕΛ Καλλιμασιάς Χίου
       
       
       
Τα μέλη της κριτικής επιτροπής ήταν τα εξής:
1.       Γεώργιος Πανσεληνάς, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ 11
2.     Παναγιώτης Πιττός, Προϊστάμενος Γραφείου Φυσικής Αγωγής Ν. Λέσβου
3.     Δέσποινα Μπίρη, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
 
 
 
  Τα έργα ζωγραφικής των μαθητών έχουν αποσταλεί στη Μυτιλήνη όπου θα τα αξιολογήσει την Τετάρτη η  κριτική επιτροπή. 



 Συγχαίρουμε  τους μαθητές για τη διάκριση αλλά κυρίως για τη  συμμετοχή τους στους 15ους Περιφερειακούς Καλλιτεχνικούς Μαθητικούς αγώνες καθώς και τους υπεύθυνους καθηγητές για την συμβολή τους στην προετοιμασία των ομάδων. 


                           
                                                                             Από την Οργανωτική Επιτροπή                                     

Διαφήμιση
Προηγούμενο άρθροΠΑΣΟΚ: Μέτρα για μία πιο «πράσινη» ναυτιλία και ακτοπλοΐα
Επόμενο άρθροΛέσχη Ανάγνωσης στο βιβλιοπωλείο ΠΥΞΙΔΑ