ΠΟΛΟ: πάλεψε ο ΝΟΧ αλλά πήρε στα 27” τη νίκη ο Πανιώνιος – Ηττα εφήβων Ολυμπιακού

6

Το γκολ του Ανδρέα Μιράλη, 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρισε στον Πανιώνιο τη νίκη με 10-9 επί της Χίου στη Νέα Σμύρνη, στην αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος πόλο της Α1 ανδρών.
    Οι «κυανέρυθροι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Χίο, η οποία παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητική. Στον πρώτο του αγώνα στον πάγκο του ΝΟΧ, ο Βαγγέλης Ρούπακας δεν πήρε τη νίκη, αλλά είδε την ομάδα του να διεκδικεί τους τρεις βαθμούς μέχρι τέλους. Μάλιστα οι Χιώτες προηγήθηκαν 8-7 με γκολ του Τζον Κότεριλ, 5.48′ πριν τη λήξη, ενώ ο ίδιος ισοφάρισε 9-9, 1.20′ πριν το τέλος, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον ένα βαθμό.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 3-3. 3-3.

Πανιώνιος (Μάκης Βολτυράκης): Μουρίκης 3, Μιράλης 3, Τομπσον 2, Μάζης 1, Παπαδόγκωνας 1.
    ΝΟΧ (Βαγγέλης Ρούπακας): Κότεριλ 5, Φουντούλης 2, Βιτέλας 1, Κόχειλας 1.

Εσπασε το «ερυθρόλευκο» ρεκόρ μετά το… εφηβικό ναυάγιο

Οι πολίστες του Ολυμπιακού έμειναν αμετακίνητοι στην απόφαση που έλαβαν να απέχουν από προπονήσεις και αγώνες της ομάδας και δεν έπεσαν στο νερό στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Πειραιά για την 11η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με την εφηβική τους ομάδα και όπως ήταν φυσικό ηττήθηκαν 16-3, αποτέλεσμα που δίνει τέλος στα απίστευτα σερί των Πειραιωτών, οι οποίοι μέχρι μετρούσαν 101 συνεχόμενες νίκες στην κανονική περίοδο (τελευταία ισοπαλία 9-9 με τον Εθνικό στις 11 Μαρτίου 2006), 126 ματς χωρί ήττα στην κανονική περίοδο (τελευταία ήττα 6-5 από τον Εθνικό στις 26 Φεβρουαρίου 2005) και 65 συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα, συμπεριλαμβανομένων και των πλέι-οφ (τελευταία ήττα 7-5 από τον Εθνικό στις 30 Απριλίου 2008, στον τρίτο τελικό των πλέι-οφ).

Πλέον η κανονική περίοδος αποκτά νέο ενδιαφέρον, καθώς ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με 30 βαθμούς, έναντι 28 του Παναθηναϊκού και 27 της Βουλιαγμένης και του Πανιωνίου (νίκησε 10-9 τη Χίο στη Νέα Σμύρνη, με τον Μιράλη να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στα 27”).

Το κυριότερο, βέβαια, είναι ότι το μέλλον των «ερυθρολεύλων» παραμένει αβέβαιο, καθώς δεν διαφαίνεται πρόθεση υπαναχώρησης από μέρους των παικτών και η διοίκηση του Ερασιτέχνη έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει τρόπος να καταβληθεί έστω και μέρος των οφειλομένων. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός κινδυνεύει να χάσει από πολύ νωρίς έναν από τους εγχώριους στόχους του, αφού την Τετάρτη είναι προγραμματισμένο το παιχνίδι με το ΝΟ Αργοστολίου για τη φάση των «16» του κυπέλλου.

Ανετη νίκη για το Φάληρο

Εύκολο βράδυ πέρασε το Παλαιό Φάληρο, που επιβλήθηκε 13-3 του ΝΟ Καλαμακίου.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-3, 0-6, 1-0.

ΝΟ Καλαμακίου (Αλέκος Βάσσος): Κουτσογιάννης 1, Βασιλόπουλος 1, Λιοτσάκης 1.

Π. Φάληρο (Θοδωρής Βλάχος): Δουδέσης 3, Αγγελίδης 3, Γενηδουνιάς 2, Μητρόπουλος 1, Δικαίος 1, Μανώλης
    1, Παπαδόπουλος 1, Ξενάκης 1.

Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΝΟ Λάρισας προέβαλε σθεναρή αντίσταση στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 11-8.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 5-3, 2-2, 3-2.

ΠΑΟΚ (Μίρο Τρούμπιτς): Παυλίδης 2, Κατσουλάκης 2, Παπαγιαννάκης 2, Βογιατζόγλου 2, Σαρησάββας 1, Κανδιόγλου 1, Ντούλος 1.

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Σακκαλής): Σουράνι 3, Γαλανός 2, Μ. Αληχανίδης 2, Παππάς 1.