Αρχική Νέα Αθλητικά Διαφήμιση για το βόλεϊ- Ολυμπιακός & ΑΕΚ στον τελικό του Final4 κυπέλλου...

Διαφήμιση για το βόλεϊ- Ολυμπιακός & ΑΕΚ στον τελικό του Final4 κυπέλλου γυναικών

36

Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα βρεθούν σήμερα στις 6.00 αντιμέτωποι στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών, μετά την πρόκρισή τους εις βάρος Παναθηναϊκού (με 3-2) και Ηλιούπολης (με 3-1) αντίστοιχα.

Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα βρεθούν αντίπαλοι στον τελικό, με τις ερυθρόλευκες να έχουν κερδίσει τόσο το 2011 στην Σάμο όσο και το 2013 στην Σαντορίνη.
Στο Κλειστό των Καμποχώρων, σε μια πολύ καλή οργάνωση από πλευράς διοργανωτών, την Παρασκευή έγινε ο … πρόωρος τελικός μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού.

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ, με φοβερή εξέλιξη και συνεχόμενες ανατροπές, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2016 Astra Airlines και το Σάββατο (5/3) θα διεκδικήσει τον 6ο συνεχόμενο τίτλο του στο θεσμό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα πιο δυνατά στο πρώτο σετ, πίεσε από το σερβίς και έφτασε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 3-8 ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε βρει ακόμα πατήματα και στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω με 9-16.

Οι «πράσινες» ροκάνισαν τη διαφορά εκμεταλλευόμενες λάθη του αντιπάλου (16-20) αλλά οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1) με τη Λαμπρούση να γράφει το 18-25.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ να φτάνει στο α’ τεχνικό με επίθεση της Μερτέκη (8-7). Η πίεση των τυπικά γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα και ήρθε η σειρά των «πρασίνων» να ξεφύγουν στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9 (επίθεση Τσίμα). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει αλλά το σετ βάφτηκε «πράσινο» με την ισοφάριση σε 1-1 με 25-20.

Στο τρίτο σετ η «μάχη» άναψε για τα καλά με τον Παναθηναϊκό ανεβασμένο επιθετικά να φτάνει στο α’ τεχνικό πρώτος με 8-6 ενώ και το μπλοκ των τυπικά γηπεδούχων είχε ανέβει με καλές τοποθετήσεις στο φιλέ. Στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκες» βρίσκοταν πίσω 16-11 αλλά όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι αποκτούσε «άγρια» ομορφιά αφού δεν έχανε την επαφή με το σκορ (18-16 άσος Μαλασάι).

Το λάθος της της Λαζάρεβιτς και το μπλοκ της Καββαδία στη Μαλασάι έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (23-20) αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ενέργειες των Λαμπρούση και Γιώτα ενώ ο άσος της Λαμπρούσης έφερε την ισοφάριση 23-23. Οι «πράσινες» με την Τσίμα να παίρνει το μπλοκ άουτ έκαναν το 24-23 ενώ το μπλοκ των Γκούζου-Μερτέκη σταμάτησε την επίθεση της Μαλασάι για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Οι αρχές του τέταρτου σετ βρήκαν τον Ολυμπιακό συγκεντρωμένο στο μπλοκ και με πολυφωνία στην επίθεση με αποτέλεσμα η ομάδα του Κοβάτσεβιτς να «χτίζει» διαφορά ασφαλείας (9-20) και το σετ ολοκληρώθηκε 19-25 με άουτ σερβίς (2-2)

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα με όπλο το μπλοκ το 2-5 (μπλοκ Τσβετάνοβα στη Μόλναρ) ενώ στην αλλαγή τερέν οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το +4 (4-8). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του φετινού Κυπέλλου Ελλάδος με τη Γιώτα να υψώνει μπλοκ στους δυο τελευταίους πόντους του τάι μπρέικ για το 7-15.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 15 (14/47 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Καββαδία 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 15 (13/45 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 29% άριστες), Τσίμα 16 (14/40 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 45% άριστες) / Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 13 (4/9 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Μαλασάι 20 (16/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 44% άριστες), Λαζάρεβιτς 17 (15/39 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 45% άριστες), Λαμπρούση 13 (8/22 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (3/3 επ.), Τσβετάνοβα 21 (19/41 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κ

Η ΑΕΚ, δεύτερη φιναλίστ του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2016 Astra Airlines,  επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης.

Συναρπαστικός ο αγώνας στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ωστόσο μετά το 1-1 η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα.

Η Ηλιούπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σετ, όπου μετά από συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ βρέθηκε να προηγείται με 24-22, αλλά η Σπανού έσπασε το πρώτο σετ μπολ (24-23) με την Κατσαντώνη να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις (24-25) και στο 25-26 η διαγώνια της Ένωσης τελείωσε την επίθεση για το 25-27.

Στο β’ σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-13 και 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ διατήρησε το +3 μέχρι το 16-19 που έγινε 19-19 με άσο της Μπανίκα για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ηλιούπολη έφτασε ξανά σε σετ μπολ (24-23) και τελικά πήρε το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Γκλιγκόροβιτς με απίθανη άμυνα έστειλε τη μπάλα να σκάσει στο γήπεδο της ΑΕΚ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η Ένωση κυριάρχησε πλήρως, καθώς στο τρίτο σετ με το καλημέρα προηγήθηκε 1-8 χωρίς η Ηλιούπολη να μπορέσει να αντιδράσει, ενώ στο ξεκίνημα του δ’ σετ με την Ιβάνοβα στο σερβίς το σκορ πήγε στο 0-7 και η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε πολύ νωρίς.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 16-25, 07-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 8 (4/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μαρκοπούλου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνη 10 (7/35 επ., 3 μπλοκ), Μπανίκα 13 (11/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Μαλουσάρη 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 12 (11/39 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 25% άριστες), Αργυροπούλου -λ (45% υπ. – 30% άριστες) / Ευθυμιοπούλου Καπέλου, Βέλιου.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 8 (4/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνταντινίδου 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 13 (9/27 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (11/20 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 15 (10/36 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 60% άριστες), Κατσαντώνη 15 (14/33 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (58% υπ. – 47% άριστες) / Σπανού 2 (2/4 επ.), Κουνάδη

ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΑΖ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ: .volleyball.gr