Αρχική Νέα Αθλητικά Δ΄ Εθνική Ποδοσφαίρου: “Φονέας” χτύπησε στη Χίο

Δ΄ Εθνική Ποδοσφαίρου: “Φονέας” χτύπησε στη Χίο

9

Άνετη επικράτηση για το Φωστήρα, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πύργο στη Χίο με 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τη δύναμη της έδρας και να ανακόψουν τις επιθετικές προσπάθειες του πολύ φορμαρισμένου Φωστήρα, σημειώνεται στο σχετικό ρεπορτάζ της εφημερίδας sportime που συνεχίζει: η αμυντική διάταξη του Πύργου δεν επέφερε τα αναμενόμενα και το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά ο Πανέτσος, ύστερα από κόρνερ του Παναγιώτου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να… κλείσουν τις τρύπες στην άμυνα και έπαιξαν ακόμα πιο σφικτά, αλλά οι επιθετικές ενέργειες των φιλοξενουμένων απέφεραν και πάλι καρπούς στο 58ο λεπτό, όταν έπειτα από φάουλ που κέρδισε ο Σταμοκώστας ο Παναγιώτου με αριστοτεχνική εκτέλεση “τρύπησε” τα δίχτυα του Κοτάπη, γράφοντας το 0-2. Το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων στην προσπάθειά τους να ανακόψουν το “Φονέα” είχε σαν αποτέλεσμα την υπόδειξη της εσχάτης των ποινών στο 70ο λεπτό σε ανατροπή του Αϊμπα, μέσα στην περιοχή. Ο Μαραγκουδάκης ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 0-3 για το Φωστήρα, κάνοντας πέντε τα προσωπικά του τέρματα. Καλή κρίνεται η διαιτησία του Αποστολίδη από το σύνδεσμο Πειραιά.
Την ίδια ώρα στο Δημοτικό Στάδιο του Ρουφ στην Αθήνα ο ΑΠΟ ΧΙΟΥ γνώριζε επίσης την ήττα με 3-0 τέρματα.
Η έκπληξη της 7ης αγωνιστικής στον 8ο Όμιλο σημειώθηκε πάντως από τον Όλυμπο Αγιάσου που πήρε παλικαρίσια ισοπαλία με 2-2 μέσα στην Τερψιθέα.